"Wymowne milczenie". Wiosenny numer Życia Duchowego

Życie Duchowe Życie Duchowe
data22.05.2018 11:06

(fot. aj / Życie Duchowe)

Wiosenny numer "Życia Duchowego", poświęcony tematowi "Wymowne milczenie", jest zachętą do "fascynacji milczeniem otwierającym nowe, głębokie perspektywy", milczeniem, które "operuje bogatą gamą wymowności".

 

Roman Zając w artykule "Milczenie Słowa Bożego" zauważa na wstępie, że tytułowa fraza "brzmi jak oksymoron, ale bywa i tak, że właśnie milczenie «mówi» więcej niż wypowiedziane słowa". Stąd autor pisze o wymownym milczeniu "ukrytego" życia Jezusa, o milczeniu, o które Jezus prosił w czasie swojego nauczania, wreszcie o milczeniu niewinnie oskarżonego, znieważanego i skazanego. Mówi też o odpowiedzi Boga wobec cierpienia, kiedy wydaje się, że Bóg jest nieobecny, że milczy.

 

W kolejnym artykule Maksymilian Nawara OSB zaprasza na milczący rejs w głąb siebie, jakim może być modlitwa medytacyjna. Podaje też kilka najważniejszych zasad owej milczącej żeglugi dotyczących między innymi ciszy, myśli, pamięci i rozproszeń.

 

Szymon Hiżycki OSB pisze natomiast o milczeniu w "Regule" św. Benedykta, zaznaczając w konkluzji, że w ćwiczeniu się w cnocie milczenia potrzebna jest nam wytrwałość i cierpliwość, ponieważ "jej wzrost jest niemal niezauważalny i następuje wówczas, gdy człowiek stara się być wierny małym, codziennym praktykom, które wewnętrznie porządkują jego myśli i pragnienia".

 

Zachęcamy także do lektury artykułu Roberta Krzywickiego MIC o tym, kiedy pomagamy naszym bliskim zmagającym się z uzależnieniem, milcząc, a kiedy milczenie "nie jest objawem mądrości i miłości", bo ważna jest rozmowa i budowanie więzi.

 

Do rozmowy i budowania więzi zachęca też w swoim artykule "Ciche dni - taka ładna nazwa" Maria Król-Fijewska. Autorka pisze, że pod tą "ładną, łagodną nazwą" kryją się "ciemne emocje buzujące pod osłoną ciszy". Podkreśla też, że od ciszy między małżonkami zawsze lepsze są słowa: "Zaczynając mówić, nawet głupio, nawet nie tak i nie to, budujemy wzajemne połączenia, nasz wspólny świat".

 

W dziale główny numeru publikujemy też artykuł Dariusza Piórkowskiego SJ pt. "Wdzięczni milczą, by widzieć więcej", tekst Marka Blazy SJ o tym, kiedy liturgia rezygnuje ze słów, i refleksję Jacka Siepsiaka SJ o wymownym milczeniu wobec cierpienia, kiedy "każde słowo wydaje się tylko frazesem, gdy słowa odrzucają banałem".

 

W numerze ponadto - w dziale "Rozmowy duchowe" - dwa wywiady: z Federico Lombardim SJ, byłym rzecznikiem Stolicy Apostolskiej, i ks. Józefem Klochem, byłym rzecznikiem Komisji Episkopatu Polski, którzy mówią między innymi o roli wymownego milczenia i znaczącej ciszy w pracy rzecznika prasowego.

 

W dziale "Duchowość Ćwiczeń" publikujemy artykuł Tadeusza Hajduka SJ o milczeniu w rekolekcjach ignacjańskich, a w dziale "Modlitwa i życie" refleksję Adriana Wawrzyczka o tym, "jak uciec od hałasu, by odnaleźć siebie".

 

Zapraszamy do lektury. To numer dla "ludzi, którzy zasmakowali w milczeniu, którzy być może się przeciw niemu buntowali (nawet je zagłuszali), ale je sobie koniec końców cenią".

 

* * *

 

Zachęcamy do zakupu i lektury całego wiosennego numeru "Życia Duchowego".