Święty Oburz? Patron na nasze czasy!

DEON.pl / Wydawnictwo WAM / kk
data08.10.2018 10:39

Marcin Wicha (fot. PAP/Tomasz Gzell) i Święty Oburz.

Mało który święty jest z nami tak długo i jest nam tak bliski. Poznaj świętego Oburza, nowego patrona Polski.

 

Kim jest święty Oburz? Niejeden naukowiec próbował zbadać gdzie i kiedy się narodził. Choć badacze nie są zgodni co do czasu i miejsca, jedno jest pewne - Oburz towarzyszy człowiekowi od bardzo, bardzo dawna. Źródła podają, że gdy "na początku był chaos, zaraz potem powstało oburzenie, że jest chaos".


Autorem postaci Świętego Oburza jest Marcin Wicha, pisarz i rysownik, który wczoraj zdobył prestiżową Nagrodę Literacką Nike za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Książka zdobyła także uznanie czytelników, którzy przyznali jej swoją Nike, zaś wcześniej nagrodzono ją Paszportem "Polityki". Esej w ogromnie poruszający sposób opowiada o relacji pisarza z matką, opisywanej przez pryzmat porządkowania przedmiotów, które pozostały po jej śmierci. W umiejętny sposób dotyka kwestii żałoby, tożsamości, żydowskich korzeni, rodzinnej bliskości i autentyzmu.

 

Marcin Wicha ze statuetką Nike (fot. PAP/Tomasz Gzell)

 

Dziś mało kto może pamiętać wcześniejsze wcielenie Wichy - celnego karykaturzysty i grafika. Spod jego pióra wyszedł także Święty Oburz, bohater kalendarza wydanego przez Wydawnictwo WAM w 2016 roku.

 

Samemu Marcinowi Wisze serdecznie gratulujemy, a poniżej przypominamy przegląd scen z żywotu Oburza: