Gwiazdy światowej sławy pomagają osobom w kryzysie bezdomności

fpiec.pl / ms
data17.07.2019 08:00

(fot. depositphotos.com)

Liczba osób doświadczających kryzysu bezdomności stale wzrasta, w samych Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku wynosiła ona ponad pół miliona, z czego ⅓ tych osób nie ma żadnego bezpiecznego schronienia - śpią na ulicach, czasem w samochodach lub opuszczonych budynkach.

 

Burmistrz Los Angeles, miasta, w którym żyje 36 tys. bezdomnych, jako główne przyczyny problemu wskazuje: pędzącą gospodarkę i rosnące ceny czynszów mieszkań, a także nieleczone problemy psychiczne i traumy, z którymi ludzie nie potrafią się zmierzyć, bo nie otrzymują w porę odpowiedniej pomocy i opieki.

 

Od 20 lat przeżywa kryzys bezdomności. Teraz pisze o tym doktorat >>

 

W pomoc osobom w kryzysie bezdomności zaangażowały się ostatnio dwie sławy ze świata show biznesu. Aktor i raper Jaden Smith z okazji swoich 21. urodzin otworzył w Los Angeles food truck o nazwie I Love You Restaurant, w którym przez jeden dzień serwowano osobom bezdomnym darmowe zdrowe jedzenie. Nie wiadomo jeszcze, czy jednorazowa akcja przemieni się w stałe bądź cykliczne wydarzenie, ale w jednym z instagramowych wpisów można przeczytać: "mamy nadzieję, że do zobaczenia wkrótce" (We Hope To See You Soon).

 

 

Jaden Smith znany jest z działalności charytatywnej. W marcu tego roku zaangażował się w pomoc mieszkańcom miasta Flint, które mierzy się z kryzysem wodnym, jaki dopadł je, gdy władze postanowiły zmienić źródło wody i pobierać ją z pobliskiej rzeki Flint zamiast, jak dotychczas, z jeziora Huron i rzeki Detroit. To doprowadziło do znacznego obniżenia jakości wody pitnej, w której dodatkowo odkryto ołów, stanowiący poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Młody aktor, jako współzałożyciel firmy JUST Water współpracuje tam z jednym z kościołów w celu wdrożenia mobilnego uzdatniania wody. Stworzony przez niego system ma odfiltrowywać wodę z ołowiu i innych zanieczyszczeń.

 

Poznań: akcja Caritas "Podaruj wodę bezdomnemu" >>

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Just

Post udostępniony przez Jaden (@c.syresmith)

 

Próbę rozwiązania kryzysu bezdomności podjął w ostatnim czasie także Kanye West. Zainspirowany "Gwiezdnymi Wojnami" postanowił stworzyć projekt małych domków w kształcie kopuł, przypominających te z filmowej planety Tatooine, przeznaczonych na mieszkania dla osób potrzebujących. Nie wiadomo, kiedy projekt ma zostać wdrożony w życie, ale prace nad nim już trwają. Domki nie mają być rozdawane za darmo, ale ich cena ma być niska.