To oczyszcza i uwalnia od poczucia winy i wstydu

Sir John Templeton / slo
data26.04.2015 10:02

(fot. shutterstock.com)

Nigdy nie rób niczego, za co chciałbyś siebie ukarać
(Autor nieznany)


Czy zauważyliście, że kiedy oszukujecie, kłamiecie lub nie udzielacie wsparcia przyjacielowi, po pewnym czasie w waszym wnętrzu uruchamia się alarm? To taka moralna pobudka! A jeśli przyjaciele dowiedzą się, co zrobiłem? A jeżeli osoba, którą szanuję, dowie się, że ją zawiodłem?


Ukrywanie okrutnego, egoistycznego, nieczułego postępku nie wymaże jego skutków. Przeciwnie - rana często zaognia się jeszcze bardziej i pojawia się poczucie winy. Nawet jeżeli nikt inny nie wie, co się stało, negatywne uczucia powracają nieustannie. Uwolnić od nich może jedynie szczera autoanaliza.

 

Świadome przeżycie pojawiających się emocji i akceptacja przykrych konsekwencji swojego postępowania to początek procesu przemiany.


Istnieją różne sposoby godzenia się z sobą. Po pierwsze, można wyznać prawdę - choćby tylko przed sobą i w obecności terapeuty czy duchownego. Omówienie bolesnej sytuacji z zaufaną osobą pozwala zdjąć ciężar z serca i umysłu. Uczciwe postawienie sprawy to okazja do przebaczenia sobie.


Po drugie, jeżeli w danej sytuacji powiedzenie prawdy może coś poprawić, trzeba to zrobić. Prawda zawsze oczyszcza atmosferę - jako afirmacja światła uwalnia od poczucia winy i wstydu. Uczciwość wymaga olbrzymiej odwagi, ale zacieśniła więzy niejednej przyjaźni.


Po trzecie, można zawrzeć z samym sobą kontrakt na robienie tylko takich rzeczy, które dają poczucie dumy. Dana osoba zobowiązuje się, że od tej chwili będzie postępować uczciwie niezależnie od tego, jak postępują inni. Uczciwość i prawość w ostatecznym rozrachunku przynoszą korzyść temu, kto je zachowuje. To wspaniała droga do dobrego zdrowia, udanych związków i wysokiej samooceny.

 

Więcej w książce: UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton

 

 

***

 

UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton
 
Sir John Templeton, słynny inwestor z Wall Street i filantrop. Poświęcił życie na promowanie otwartości umysłu. Ufundował najwyższą na świecie nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia w badaniach duchowości człowieka.


Ludzki umysł działa w zdumiewający sposób. Za pomocą swoich myśli człowiek może kształtować rzeczywistość. Zafascynowany tym faktem John Templeton poznawał myśl filozoficzną, wypowiedzi naukowców, artystów i historyków, oraz literaturę różnych kręgów kulturowych w poszukiwaniu mądrości, która będzie stanowiła zbiór praw życia.

Wybrał najlepsze z nich i ułożył w prosty, a jakże inspirujący podręcznik pozytywnego myślenia - zdobądź własny egzemplarz