"Klapsy mogą prowadzić do problemów psychicznych w dorosłości". Najnowsze badania dają do myślenia

Karol Wilczyński Karol Wilczyński
data11.03.2019 07:00

(fot. deposit photos)

Najnowsze badania pod kierunkiem A. Grogan-Kaylor i Sh. Lee - profesorów z University of Michigan - dowodzą, że klapsy mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym w dorosłości.

 

"Klapsy" w artykule "Spanking and adult mental health impairment" w czasopiśmie "Child Abuse & Neglect" poświęconym psychologii dziecięcej, definiowane są jako "zadawanie bólu, ale nie ran, aby poprawić lub kontrolować zachowanie małoletnich".

 

Uczeni wskazują, że klapsy są formą fizycznego znęcania się i wynikają z zaburzeń w relacjach w gospodarstwie domowym. Z badań wynikło, że ok. 55 procent osób, które wzięły udział w badaniu, doświadczyły przemocy w postaci klapsów (częściej byli to mężczyźni).

 

Grzegorz Kramer SJ: stanowczo mówię "nie" biciu dzieci >>

 

Badania wykazały, że klapsy prowadziły częściej do depresji i innych problemów psychologicznych w dorosłości. Co więcej, z badań wynika również, że osoba dorosła, która w przeszłości była "wychowywana" za pomocą klapsów, będzie sięgać po narkotyki i alkohol statystycznie o wiele częściej. W przypadku takich osób jest również o wiele bardziej prawdopodobne, że dokonają prób samobójczych.

 

Dlatego też autorzy stwierdzają wprost, że klapsy mają podobne efekty do innych form molestowania emocjonalnego czy fizycznego i "nie powinny być nigdy używane względem dzieci i nastolatków w jakimkolwiek wieku".

 

Jedna z głównych autorek, prof. Tracie Afifi, podkreśla, jak ważne jest zapobieganie nadużyciom w wychowaniu domowym: "Prewencja powinna być głównym kierunkiem w publicznych inicjatywach zdrowotnych, które podejmujemy" — podkreśla Afifi.

 

W artykule naukowym wykorzystano też dane z badania CDC-Kaiser ACE, w którym wzięło udział ponad 8300 osób w wieku od 19 do 97 lat, które otrzymywał klapsy w pierwszych 18 latach życia lub byli poddawani emocjonalnemu molestowaniu (byli obrażani lub przeklinani).

 

Wolę prowadzić dziecko "na smyczy" niż je uderzyć. Klaps to nie metoda >>

 

"Child Abuse & Neglect" to jedno z czołowych czasopism zajmujących się psychologią dzieci na świecie. Artykuł "Spanking and adult mental health impairment" został wybrany artykułem naukowym roku.

 

Można go znaleźć (w języku angielskim) tutaj >>
 

Karol Wilczyński - redaktor portalu DEON.pl. Prowadzi projekt "Przyjąć przybysza". Współtwórca islamistablog.pl oraz inicjatywy Rethinking Refugees