Seks po katolicku

Julia Płaneta Julia Płaneta
data16.08.2018 09:45

(fot. Anna Jędrusiak)

Kiedy zastanawialiśmy się nad kolejnym numerem magazynu "Czytaj Dalej", to właśnie seks wydawał nam się być jednym z ważniejszych tematów. Zazwyczaj spotykamy dwie skrajne postawy.

 

Pierwsza z nich to oburzenie: co Kościół ma wspólnego z moim życiem seksualnym? Druga to całkowita uległość: będę robił tak jak mówi Kościół, nawet się nad tym nie zastanawiając.

 

Pośrodku jest wiele osób, którymi targają wątpliwości, brak zrozumienia, brak zgody, choć często nie mówią o tym otwarcie. Żona tak bardzo boi się ciąży, że chce antykoncepcji a ja nie chcę się na to zgodzić? Mąż bardzo często potrzebuje seksu, a żona jest zmęczona codziennymi obowiązkami? Nieustannie po głowach wędrują kolejne myśli i pytania.

 

Co ciekawe, Kościół najwięcej mówi o seksie, kiedy go jeszcze nie ma. Natomiast kiedy już jest, nagle staje się tematem tabu. Dodatkowo często żyjemy w strachu przed grzechem nieczystości, seksu przed ślubem.

 

Seksualność staje się nie lada wyzwaniem - aż do ślubu jest "zakazany", po ślubie jest ograniczony przez Naturalne Metody Planowania Rodziny i lęk przed pojawieniem się potomstwa. Jak odnaleźć się w takiej rzeczywistości? Zastanawiamy się nad tym w najnowszym numerze.

 

Na początku Edyta Drozdowska w reportażu "Bóg nie myśli: o rany, oni znowu wpadli" opowiada nam historię prawdziwych ludzi: ich miłości, rozterek, kryzysu, pierwszego seksu i niechcianego dziecka.

 

Potem o. Ksawery Knotz wprowadza nas w świat seksu, zachęcając do poznania własnego ciała i wzajemnego poznania małżonków. Karol Wilczyński zajmuje się tematem tabu: gwałtem i przemocą seksualną, które są coraz bardziej powszechne w Polsce - kraju, który tak często określa się jako "katolicki".

 

Jacek Siepsiak SJ zupełnie zmienia akcenty i zaczyna od początku, przekonuje, że o seksie trzeba przede wszystkim... gadać. Ja zastanawiam się nad tym, czy można jakoś połączyć Boga i seks. Magdalena Syrda zadaje ważne pytanie, czy naturalna metoda zawsze jest zgodna z naturalną potrzebą?

 

Jedna z blogerek, Angelika Szelągowska-Mironiuk, podejmuje temat, na ile seksualność spoczywa wyłącznie na barkach kobiety. Magdalena Jóźwik wprowadza nas w teologiczny świat, zastanawiając się nad tym, czy Kościół nie ma nic więcej do powiedzenia na tematu seksu niż "Humanae Vitae"?

 

Myślę, że ten numer to tak naprawdę zasygnalizowanie tematu, który tkwi w nas już od dawna, ale o którym boimy się rozmawiać. Może to dobry początek do rozpoczęcia otwartej dyskusji: rozmowy o katolickim seksie oraz o licznych wątpliwościach między NPR-em a antykoncepcją.

 

Julia Płaneta - redaktorka prowadząca nr 8 "Czytaj Dalej. Magazyn DEON.pl".

 

TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE TEKSTY Z NUMERU 8 "CZYTAJ DALEJ" >>