"Dzieło na Misji" rusza z pomocą do Etiopii

Informacja prasowa
data09.05.2017 09:26

25 sierpnia br. ośmioro młodych ludzi wylatuje do Etiopii, aby nieść pomoc w miejscowym szpitalu oraz szkole. Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", bo o nich mowa, stworzyli projekt "Dzieło na misji", którego celem jest pomoc mieszkańcom etiopskiej miejscowości Wassera.

 

"Dzieło na misji" składa się z dwóch sekcji: medycznej i edukacyjnej. Grupa medyczna to trzy studentki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które będą pomagać w przychodni i przeprowadzą warsztaty tematyczne dla lokalnej społeczności. Przywiozą ze sobą także niezbędne środki medyczne dla potrzebujących.

 

W Etiopii nie wszystkie dzieci mogą chodzić do szkoły. Szacuje się, że ponad 30% populacji nie potrafi czytać i pisać. Osoby tworzące sekcję edukacyjną chcą dać im szansę na rozwój. Zamierzają uczyć dzieci i młodzież języka angielskiego, matematyki oraz informatyki. Zabiorą do Etiopii sprzęt elektroniczny, przybory szkolne, książki w języku angielskim oraz zabawki. Poza nauczaniem zorganizują obóz wakacyjny dla najmłodszych.

 

Obecnie wolontariusze intensywnie przygotowują się do misji. Osoby z sekcji edukacyjnej opracowują programy nauczania oraz przygotowują gry i zabawy, z kolei osoby tworzące sekcję medyczną uczą się podstawowych umiejętności niezbędnych do pracy w przychodni, a te, które już posiadają - powtarzają i ćwiczą.

 

W celu pokrycia kosztów misji wolontariusze organizują niedziele misyjne, sprzedają własnoręcznie wykonane mydełka oraz różańce, przeprowadzają aukcję talentów oraz fantów od gwiazd. Od strony duchowej przygotowują się czytając encyklikę św. Jana Pawła II "Redemptoris missio". Dodatkowo uczą się podstaw języka amharskiego, który jest językiem urzędowym w Etiopii.

 

Opiekunem grupy jest rodowity Etiopczyk o. Ashenafi Yonas Abebe, misjonarz Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Missionari della Consolata), który od 8 lat pracuje w Polsce. To w jego rodzinnej miejscowości, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wolontariusze będą służyć pomocą. Misja potrwa miesiąc.

 

Młodzi mają szczerą chęć niesienia pomocy, ale sami również jej potrzebują. Proszą o modlitwę w intencji wolontariatu misyjnego oraz wsparcie materialne. Za uzbierane pieniądze pokryją część kosztu wyjazdu, a także zakupią najpotrzebniejszy sprzęt elektroniczny i medyczny dla szkoły i przychodni. Działania wolontariuszy można śledzić na Facebooku: facebook.com/dzielonamisji.