Jeden z najwybitniejszych muzyków na świecie koncertuje na oddziale onkologicznym [WIDEO]

youtube.com / kk
data11.09.2018 07:00

(fot. Jacques Philippet [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)

Jest jednym z najbardziej znanych muzyków na świecie. Od niedawna można usłyszeć go na szpitalnych korytarzach.

 

Jordi Savall to absolutny wirtuoz muzyki dawnej, który do mistrzostwa opanował grę na wiolonczeli i violi da gamba. Jest również kompozytorem i dyrygentem zespołów Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya i Le Concet des Nations. Nagrał ponad sto albumów i wielokrotnie nagradzano go prestiżowymi nagrodami.

 

W ramach projektu "El Somni d'Orfeu" (Sen Orfeusza) Savall i jego muzycy odgrywają koncerty w więzieniach i szpitalach na terenie Katalonii. Wszystkie są dla wykonawców niesamowitym doświadczeniem, ale ten na oddziale onkologicznym był szczególnie poruszający.

 

"Obserwowanie prawdziwej duchowej siły muzyki i jej energii, która niesie radość i nadzieję ludziom niezależnie od tego co czują fizycznie, jest jedną z najbardziej budujących rzeczy - mówi Savall.

 

 

"Ta życiodajna chwila to coś, czego mogą się uchwycić, bo czyż muzyka nie trwa w naszych umysłach i wspomnieniach?" - pyta muzyk.

 

Sting o byciu ministrantem, tradycyjnej mszy i Sądzie Ostatecznym >>

 

"Ludzie zmagający się z cierpieniem i chorobą czują wtedy, że są inni, którzy się o nich troszczą. Dla mnie to jeden z najpiękniejszych aspektów naszego projektu" - podsumowuje Savall.