18-latek z Kielc wygrał włoski Mam Talent. "Proszę państwa, oto geniusz"

youtube.com / facebook.com / jp
data07.12.2018 07:00

(fot. shutterstock.com / facebook.com/tusiquevalesufficiale)

To nie pierwsze spotkanie ze sceną. Trzy lata temu wygrał polskie "Must Be the Music". Co zrobi z wygraną?

 

W finale zdobył 54 procent głosów publiczności i wygrał 100 tysięcy euro. Po wystąpieniu publiczność nagrodziła go owacjami na stojąco. 

 

>> 64-letni proboszcz swoim śpiewem rozłożył na łopatki jury "Mam Talent" [WIDEO]

 

- Jestem bardzo szczęśliwy. Chciałbym powiedzieć coś więcej po włosku, ale nie umiem. Non posso! - powiedział zaraz po ogłoszeniu wyników.

 

Il talento del nostro vincitore Marcin ha conquistato davvero tutti! 🎉 Grazie per averci fatto compagnia anche in questa edizione ❤️

Opublikowany przez Tú Sí Que Vales Sobota, 1 grudnia 2018

 

To nie pierwsze spotkanie ze sceną. Trzy lata temu wygrał polskie "Must Be the Music" jako najmłodszy uczestnik finału. Kora wówczas go nazwała: "Paganini gitary". Adam Sztaba z zachwytem powiedział: "proszę państwa, oto geniusz". Chłopak podkreślał, że to był jego pierwszy krok w muzycznej przygodzie. 

 

 

Teraz wykonana przez niego V Symfonia Ludwiga van Beethovena robi prawdziwą furorę w sieci, uzyskała już ponad 13 mln wyświetleń. Użytkownicy komentują nagranie, pisząc: "widzę młodego, bardzo utalentowanego gitarzystę grającego z pasją", "to wykonanie i aranżacja są niesamowite", "jest jak młody John Williams!".

 
Beethoven's 5th, but for solo guitar

This is amazing. (via Marcin Patrzalek - find more on his site here 👉marcinpatrzalek.com)

Opublikowany przez Classic FM Wtorek, 13 listopada 2018

 

Marcin Patrzałek jako jeden z nielicznych w wieku 16 lat opanował grę na trzech rodzajach gitar na poziomie wirtuozerskim. Technika gry, którą się posługuje, to fingerstyle. Pozwala ona na jednoczesne prowadzenie melodii, linii basu, perkusji i podkładu harmonicznego. Solowa gra sprawia wrażenie obecności większej liczby muzyków.

 

Wszystkiego nauczył się sam, oglądał wykonawców tej techniki na youtubie i próbował ich naśladować. Później zaczął wprowadzać własne pomysły. Na początku uczył się gry na gitarze klasycznej u Jerzego Pikora, pedagoga Studium Gitary Klasycznej przy Kieleckim Centrum Kultury. Gry na gitarze flamenco nauczył się od mistrza, Carlosa Pinany, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego w Murcji. Gra także na perkusji oraz komponuje i tworzy muzykę elektroniczną.

 

>> Nieśmiała 13-latka pokonała strach i zachwyciła publiczność Mam Talent! [WIDEO]

 

Marcin ma już za sobą wydanie pierwszego albumu "Hush", na którym znajduje się dziewięć utworów. Większość z nich skomponował sam, jest tam również utwór, którym wygrał "Must Be the Music". Teraz marzy o tym, aby zostać studentem muzycznej uczelni Berklee College of Music. Część wygranej chce przeznaczyć na naukę na uczelni.