Ośrodek poszukiwał wolontariuszy do przytulania. Odpowiedzieli... celebryci

facebook.com/Adopcja / jp
data31.12.2018 11:30

(fot. facebook.com/Adopcja/)

Na początku miał powstać kalendarz tylko z Magdaleną Różczką, która od kilku lat wspiera Ośrodek. Aktorka postanowiła zaprosić do projektu swoich znajomych. Nikt nie odmówił.

 

Anna Dereszowska, Katarzyna Stankiewicz, Antoni Pawlicki to jedni z bohaterów kalendarza, który powstał jako wsparcie dla Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. 

 

Na początku miał powstać kalendarz tylko z Magdaleną Różczką, która od kilku lat wspiera Ośrodek. Aktorka postanowiła zaprosić do projektu swoich znajomych. Nikt nie odmówił, pomimo licznych obowiązków. Każdy z nich specjalnie przyjechał na sesję do Otwocka.

 

>> Ośrodek preadopcyjny poszukuje wolontariuszy do... przytulania

 

Wśród celebrytów są m. in.: Edyta Olszówka, Katarzyna Bujakiewicz, Beata Sadowska, Mikołaj Roznerski, Adriana Kalska, Kinga Burzyńska, Jakub Wesołowski Agnieszka Więdłocha.

 

 

Oprócz  nich w kalendarzu zobaczymy kilku- lub kilkunastotygodniowe dzieci. Tutaj trafiają dzieci z sali porodowej, z okien życia lub z interwencji domowych. Otrzymują przede wszystkim opiekę lekarską, ale także potrzebują zainteresowania, zabawy, po prostu... przytulenia

 

 

W czym może pomóc taki prosty gest? W regularnym biciu serca, zwiększeniu ilości tlenu we krwi, zmniejszeniu szans na zaburzenia oddychania czy infekcji. Brak przytulania i więzi z opiekunem prowadzi do rozwoju choroby sierocej.

 

Gdzie możemy znaleźć inne takie ośrodki?

 

W Polsce istnieją zaledwie dwa ośrodki preadopcyjne, jeden w Otwocku, w województwie mazowieckim, drugi w Łodzi Tuli-Luli prowadzony przez Fundację Gajusz.

 

Co ośrodki preadopcyjne oferują swoim podopiecznym?

 

Przede wszystkim chodzi o całodobową opiekę z nadzorem medycznym. Jeżeli ustanie tzw. sytuacja kryzysowa, dziecko może wrócić do rodziny biologicznej. Wówczas pracownicy razem z rodziną biologiczną zajmują się ponowną integracją. Uczą zasad pielęgnacji dziecka oraz budowania z nim więzi. Rodzice mogą być przy dziecku codziennie w godzinach od 9 do 18.

 

>> Chcesz być wolontariuszem przytulającym dzieci? Koniecznie przeczytaj tę informację

 

Ośrodek współpracuje także z innymi ośrodkami adopcyjnymi i w ten sposób może dobrać odpowiednich rodziców adopcyjnych dla dziecka.

 

Pracownikom zależy na tym, żeby dziecko jak najkrócej było bez rodziny, najczęściej to okres trzech miesięcy.

 

Kogo przyjmuje ośrodek?

 

Do ośrodka trafiają noworodki i niemowlęta w wieku od urodzenia do pierwszego roku życia. Najczęściej są to dzieci niechciane, pozostawione po urodzeniu w szpitalu, w oknach życia. Nieraz są to dzieci odebrane rodzicom na skutek interwencji sądu lub policji. Czasem zdarza się, że przyniesione są dobrowolnie przez rodziców.

 

Jak podjąć wolontariat?

 

Wolontariat polega na towarzyszeniu dzieciom w ich codzienności. Składają się na to zabawy, przytulanie, karmienie, przewijanie itp. Każdy wolontariusz zobowiązuje się do pojawiania się w ośrodku dwa razy w tygodniu.

 

Pracownicy odradzają wolontariat osobom, które są w trakcie szkolenia i kwalifikacji na rodziców adopcyjnych lub zamierzają przystąpić do takiego szkolenia w najbliższym czasie. Dlaczego? Praca w ośrodku często stwarza zbyt mocne przywiązanie do dziecka.

 

>> Znana aktorka dołączyła do wolontariuszy od przytulania. Zobacz, jak wygląda praca w ośrodku preadopcyjnym

 

Może to w przyszłości zaburzyć nawiązanie relacji z dzieckiem przysposobionym do własnej rodziny.

 

Jak można otrzymać kalendarz i pomóc?

 

Aby otrzymać kalendarz należy dokonać przelewu na konto bankowe: Fundacja Rodzin Adopcyjnych ul. Nowogrodzka 49 00-695 Warszawa Bank Millennium S.A. PL 10 1160 2202 0000 0000 6084 1643; tytułem "Darowizna Kalendarz" w wysokości minimum 50 zł.

 

Każda osoba, która dokona przelewu w tej bądź wyższej kwocie otrzyma kalendarz drogą wysyłkową na adres widniejący przy nadawcy przelewu.

 

Kalendarz będzie dystrybuowany również na różnych wydarzeniach. Więcej informacji tutaj.

 

* * * 

 

W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>