Polacy stworzyli projekt, który jest jak "Uber w systemie pomocy sąsiedzkiej"

ndsfund.org / gosc.pl / df
data18.07.2019 16:10

(fot. unsplash.com)

Nazywa się "Dobre Wsparcie". Jego pomysłodawcą jest fundacja Nauka dla Środowiska.

 

Projekt polega na zwiększeniu dostępności usług społecznych - zwłaszcza opiekuńczych na terenie województwa zachodniopomorskiego i wsparciu 300 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Dzięki niemu osoby niesamodzielne mogą znaleźć odpowiednią pomoc w ramach sąsiedzkich usług opiekuńczych. Czyli pomoc w prostych czynnościach, których sami nie są w stanie wykonać: zakupach, gotowaniu, dotarciu do lekarza i innych. Oprócz tego, mogą tam też znaleźć pomoc specjalistyczną (np. psychologa czy prawnika), wypożyczyć sprzęt medyczny czy nawet dostosować mieszkanie do swoich potrzeb. Na stronie można poznać szczegóły i aplikować do systemu.

 

"Z systemu korzystać można na komputerze poprzez portal, który zintegrowany jest z aplikacją mobilną. System jest autonomiczny, łączy lokalnych użytkowników (gminy, ośrodki pomocy społecznej, firmy opiekuńcze, rodziny) bez konieczności korzystania z kosztownego telecentrum" - piszą autorzy.

 

Projekt "Dobre wsparcie" wziął udział w konkursie Komisji Europejskiej "RegioStars Awards 2019", który "promuje wzorcowe, innowacyjne i wytyczające nowe ścieżki rozwoju projekty unijne realizowane w ramach polityki spójności".  W tej edycji do konkursu napłynęło 199 zgłoszeń, z czego wyłoniono 24 finalistów, w 5 kategoriach. "Dobre wsparcie" walczy o zwycięstwo w kategorii "zwalczanie ubóstwa i nierówności".

 

Na polską aplikację można głosować TUTAJ.

 

Projekt jest realizowany przez fundację Nauki dla Środowiska razem z Województwem Zachodniopomorskim, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej oraz Caritasem Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritasem Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.