Al Jazeera zrobiła reportaż o polskich księżach, który pokochali internauci na całym świecie

Al Jazeera English / KAI / kk
data08.02.2019 07:00

(fot. Aaron Amat / shutterstock.com)

Takie połączenie może się wydawać zaskakujące, ale jedna z największych telewizji informacyjnych na świecie zrobiła materiał o polskich księżach... na stoku.

 

Krótki reportaż Al Jazeery jest poświęcony księżom, którzy co roku uczestniczą w zawodach narciarskich w Wiśle. To Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się już 22 razy.

 

Impreza jest zainspirowana postacią Jana Pawła II. Papież-Polak kochał narciarstwo, nic więc dziwnego, że to właśnie jego imię nosi główna nagroda. W tym roku trofeum zdobył o. Dobrosław Mężyk OFM, pracujący Górkach Wielkich.

 

Poland’s competition for skiing priests

These Catholic priests from all over the world hit the slopes for an annual skiing competition in Poland.

Opublikowany przez Al Jazeera English Niedziela, 3 lutego 2019

 

Wśród seniorów niezłą kondycją popisał się 77-letni ks. prał. Władysław Nowobilski, emerytowany proboszcz z Ciśca. Pochodzący z Białki Tatrzańskiej kapłan był najstarszym narciarzem na stoku.

 

- Warunki może faktycznie nie są dziś najlepsze, ale bywało już trudniej. Powinno być dobrze - mówił z optymizmem po próbnym zjeździe w sutannach.

 

Historia narciarskich zawodów kleryków i księży sięga początku lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to w Szczyrku alumni ze Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego organizowali podobne zawody, walcząc o puchar przechodni. Później organizacją mistrzostw zajmowali się franciszkanie z Katowic-Panewnik, a od kilku lat robi to grupa księży - miłośników jazdy na deskach.