Sztuczna inteligencja pokonała ludzi w pokera

PAP Technologie / pk
data19.04.2017 09:54

(fot. unsplash.com / CC0 1.0)

Podczas serii pokazowych partii pokera, które odbyły się w Chinach, komputer wyposażony w sztuczną inteligencję zdecydowanie pokonał grupę sześciu pokerzystów. Podczas trwającej pięć dni rozgrywki system zwany Lengpudashi wygrał 290 tys. dolarów.

 

To drugi raz w tym roku, kiedy sztuczna inteligencja pokonała ludzi w pokera. Wcześniejsza wersja programu, zwana Libratus, wygrała w styczniu br. z czterema czołowymi pokerzystami w trakcie trwającej 20 dni rozgrywki.

 

Twórcami programu są profesor Uniwersytetu Carnegie Mellon Tuomas Sandholm i doktorant Noam Brown. Wygrane pieniądze zostały przekazane firmie Strategic Machine, którą obaj założyli.

 

Na czele drużyny pokerzystów stał Yue Du, który w zeszłym roku wygrał zawody World Series of Poker. W jego zespole byli inżynierowie, informatycy czy pokerzyści amatorzy.

 

W przeciwieństwie do szachów lub gry Go poker jest uznawany przez naukowców za "niedoskonałą grę informacyjną". Chodzi o konieczność podejmowania ryzyka, czy blefowania przeciwników.

 

- Ludzie uważają, że blef to domena człowieka. Wygląda na to, że nie jest to prawda. (...) Komputer wyciąga wnioski z doświadczeń i dlatego uczy się, że może wygrać mając słabą kartę i oszukując przeciwnika - mówił Brown.

 

Podczas rozgrywki pokerowej program Lengpudashi był uruchomiony na super komputerze znajdującym się w centrum informatycznym w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych.