Czy wszyscy pochodzimy od "Adama i Ewy"? Badania biologów stały się sensacją

nzherald.co.nz / pk / kw
data30.11.2018 12:01

(fot. shutterstock.com)

Naukowcy odkryli, że wszyscy żyjący na Ziemi ludzie, pochodzą od jednej pary, żyjącej od 100 do 200 tys. lat temu - informuje portal nzherald.co.nz.


Badanie zostało przeprowadzone przez dwóch naukowców z Uniwersytetu w Bazylei, Marka Stoeckle’a i Davida Thalera. Przygotowany przez nich raport został opublikowany w czasopiśmie "Human Evolution".


Naukowcy przebadali kody genetyczne 5 mln zamieszkujących nasza planetę zwierząt i ludzi. Doszli oni do wniosku, że współcześnie żyjąca populacja pochodzi od jednej pary "rodziców", która cudem przetrwała kataklizm, mogący niemal doszczętnie zniszczyć rasę ludzką.

 

Odtworzono wygląd kardynała z XIII wieku. Wykorzystano najbardziej zaawansowane technologie>>


Przeprowadzone przez naukowców badanie sugeruje również, że 9 na 10 gatunków zwierząt pochodzi od jednej pary istot.


"Ten wniosek jest bardzo zaskakujący i walczyłem z nim tak mocno, jak tylko mogłem" - informuje Thaler, cytowany przez "Daily Mail".


Mark Stoeckle zasugerował z kolei, że zamiast szukać dzielących nas różnic, powinniśmy się skupić na tym, co nas łączy. "W czasach, gdy ludzie kładą tak duży nacisk na różnice indywidualne i grupowe, być może powinniśmy spędzać więcej czasu na zrozumieniu tego, jak bardzo przypominamy siebie nawzajem i resztę królestwa zwierząt".


"Kultura, doświadczenie życiowe i inne rzeczy mogą bardzo różnić ludzi, ale pod względem podstawowej biologii jesteśmy jak ptaki" - dodał Stoeckle.


Wyniki badań przeprowadzonych przez Marka Stoeckle’a i Davida Thalera zostały źle odebrane przez niektóre środowiska religijne, które nie chcą uznać, że obecny kształt gatunku ludzkiego zależy od katastrofy, która miała miejsce ok. 100-200 tys. lat temu. 

 

W komentarzu zamieszczonym na portalu Forbes.com, Michael Marshall skrytykował również tych, którzy łączą badania uczonych z biblijnym mitem o stworzeniu Adama i Ewy. "Dowody [przedstawione w badaniu Stoeckle'a i Thalera] mocno sugerują, że populacja ludzi zawsze wynosiła więcej niż dwa osobniki" - czytamy.

 

Marshall wskazał również, że nie należy wysnuwać daleko idących wniosków na podstawie pojedynczego badania. "Przeczą temu badania genetyczne neandertalczyków (...), jak również badania archeologiczne" - pisze publicysta Forbesa.

 

Treść badań Stoeckle'a i Thalera dostępna jest na wolnej licencji tutaj >>