"Historia Roja" w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - w marcu w kinach

PAP / pk
data07.12.2015 09:05

(fot. TVP / youtube.com0

Zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym film fabularny "Historia Roja", inspirowany losami Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, trafi do kin 4 marca - podał dystrybutor. Reżyserem jest Jerzy Zalewski.

 

Rolę tytułową w filmie zagrał debiutujący na dużym ekranie muzyk Krzysztof Zalewski-Brejdygant. W obsadzie są też m.in.: Mariusz Bonaszewski, Sławomir Orzechowski, Wojciech Żołądkowicz, Piotr Nowak, Tomasz Dedek i Marcin Kwaśny.

 

Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. Rój (1925-1951), żołnierz NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, jako dwudziestolatek, tuż przed końcem wojny, dołączył do oddziału partyzanckiego. Po śmierci brata zabitego przez sowietów poprzysiągł komunistom zemstę. Działając w podziemiu antykomunistycznym, stanął na czele oddziału, który przeprowadzał akcje przeciwko władzom, uwalniał z aresztów więźniów politycznych i wykonywał wyroki na współpracujących z komunistami.

 

Historia "Roja" zakończyła się w 1951 r., gdy poniósł śmierć w obławie przeprowadzonej przez oddziały wojska i milicji.

 

Reżyser i autor scenariusza fabularnego filmu o "Roju" Jerzy Zalewski ma w dorobku m.in. dokumenty "Elegia na śmierć Roja" (2007) i "Tata Kazika" (1993).