Film na weekend: "Kursk"

Materiały dystrybutora / pk
data19.01.2019 08:00

(fot. Materiały dystrybutora / zwiastun / ONE Media / youtube.com)

W sierpniu 2000 roku świat został wstrząśnięty tragedią okrętu podwodnego, który zatonął z liczącą 118 osób załogą. Gdy rosyjskie władze rozważały możliwość przyjęcia oferowanej przez Zachód pomocy, 23 marynarzy wciąż walczyło o życie.

 

"Kursk" zdecydowanie nie jest lekkim filmem na niedzielne popołudnie. Obraz Thomasa Vinterberga, którego producentem wydawniczym jest znany z "Leona zawodowca" i "Piątego elementu" Luc Besson, opowiada historię 23 marynarzy rosyjskiej Floty Północnej, którzy do samego końca walczyli o życie na pokładzie zatopionego okrętu podwodnego.

 

Tytuł: Kursk
Reżyseria: Thomas Vinterberg
Scenariusz: Robert Rodat
Muzyka: Alexandre Desplat
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA
Rok produkcji: Francja, Luksemburg, Belgia
Główne role: Matthias Schoenaerts, Colin Firth, Peter Simonischek, Max von Sydow, Magnus Millang, Léa Seydoux

 

 

Opis dystrybutora: 10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom - w tym brytyjski komandor David Russell (Colin Firth).

 

***

Odradzamy oglądanie tego filmu z dziećmi.

Nie popieramy piractwa! Film wciąż można obejrzeć w wielu kinach w Polsce.