Już na wiosnę wielki powrót Muminków

Polsat News / kk
data03.02.2019 08:00

(fot. Gutsy Media & Gutsy Animations / youtube.com)

Uwielbiamy tę bajkę! A wy? Nowa seria animacji poświęconych uroczym trollom została wyprodukowana przez Brytyjczyków i Finów.

 

Kolejna odsłona "Muminków" kosztowała aż 20 mln euro, kwota pochodzi również z kampanii crowdfundingowej. Reżyserem produkcji jest Steve Box, animator takich filmów jak "Uciekające kurczaki" czy "Wallace i Gromit: Klątwa królika", za który otrzymał nawet Oscara.

 

"Muminek jest typowym bohaterem opowieści o dojrzewaniu: próbuje poradzić sobie z zagadką dorastania" - powiedział w jednym z wywiadów reżyser. Dlatego też seria, która będzie nosić tytuł "W dolinie Muminków" (org. "Moominvalley"), poruszy tematykę trudności w związkach, akceptacji i samotności.

 

Animacja wykorzysta zarówno technologię dwuwymiarową, jak i trójwymiarową. Ma liczyć 13 odcinków, z których każdy będzie trwał 22 minuty. Na razie nie wiadomo czy polska telewizja kupi prawa do emisji bajki.

 

 

Seria książek autorstwa Tove Jansson była już kilkunastokrotnie ekranizowana. W Polsce najbardziej znany jest serial, który powstawał na przełomie lat 70. i 80. w studiu Se-ma-for w Łodzi oraz koprodukcja japońsko-fińska z lat 1990-1991. Polacy są także autorami filmów "Szczęśliwe dni Muminków" (1983), "Zima w dolinie Muminków" (1986), "Lato Muminków" (2008) oraz stosunkowo niedawnej "Magicznej zimy Muminków" (2017). Nieco starsi fani Muminków z pewnością pamiętają piękne słuchowisko w narracji Zbigniewa Holoubka.