Matka Teresa napisała do Polaków tylko jeden list. Bardzo mocne słowa świętej

Matka Teresa z Kalkuty / kw
data03.10.2017 07:00

(fot. wikimedia.org / © 1986 Túrelio / CC BY-SA 2.0 de)

Matka Teresa rok przed śmiercią opublikowała list do Polaków. Była świadkiem toczącej się wówczas debaty nad zmianami prawnymi o ochronie życia. List z Kalkuty nie dotyczył jednak wyłącznie aborcji. Święta dotknęła czegoś bardzo ważnego.

 

List został napisany niemal dokładnie 20 lat temu - 24 września 1996 roku. Potwierdziła to przełożona wspólnoty sióstr Misjonarek Miłości w Łodzi, s. M. Diśmas Rager. Jak mówiła, Matka Teresa była wówczas poruszona debatą nad zmianą ustawy o ochronie życia, która toczyła się w Polsce.

 

Święta leżała już wówczas w szpitalu. Zmarła niecały rok później, 5 września 1997 roku. 

 

<<Stanowisko episkopatu: nie dla karania kobiet za aborcję>>

 

- Życie jest najpiękniejszym darem Boga. On stworzył nas do wielkich rzeczy, aby kochać i być kochanym. Bóg daje nam czas na ziemi, abyśmy poznali Jego Miłość, abyśmy doświadczyli Jego Miłości do głębi naszego istnienia - pisała Matka Teresa. Dodała również, że ten dar od Boga nie jest tylko dla nas, ale po to "abyśmy Go kochali, byśmy kochali naszych braci i siostry".

 

Święta wskazała również, że nie można bać się życia małego dziecka ze względu na pragnienie "wygodniejszego życia" czy "wolności": - Bać się należy jedynie łamania Bożych praw, ponieważ Bóg w swojej nieskończonej i czułej miłości pragnie tylko naszego dobra, naszego szczęścia, naszej miłości - pisała Matka Teresa.

 

Święta napisała również o wyzwaniu i zadaniu czekającym przed Polakami: - Moi kochani Polacy! Uczcie swoich młodych kochać Boga. Uczcie ich modlić się. A jeśli będziecie trzymać się razem, będziecie kochać się wzajemnie taką miłością, jaką Bóg kocha każdego z nas. Z całych sił starajmy się utrzymać jedność polskich rodzin. Wnośmy prawdziwy pokój w naszą rodzinę, otoczenie, miasto, kraj, w świat.

 

Wskazała, że ochrona życia nie dotyczy tylko jedności i wnoszenia pokoju, ale że zaczyna się od kochania "małego dziecka już w łonie matki": - tym, co najbardziej niszczy pokój we współczesnym świecie, jest aborcja, ponieważ jeżeli matka może zabić swoje własne dziecko, co może powstrzymać Ciebie i mnie od zabijania się nawzajem? Najbezpieczniejszym miejscem na świecie powinno być łono matki, gdzie dziecko jest najsłabsze i najbardziej bezradne, w pełni zaufania całkowicie zdane na matkę.

 

<<Obejrzyj także: Matka Teresa - aborcja zabija sumienie matki>>

 

- Ofiarowuję wszystkie swoje cierpienia, wynikające z choroby i bezradności, abyście dokonali prawidłowego wyboru - abyście wybrali życie, zgodnie z wolą Bożą - napisała Matka teresa