#Ewangelia: co aniołowie są w stanie dla nas zrobić?

Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
data02.10.2017 07:15

(fot. shutterstock.com)

Każdy, nawet najmniejszy spośród ludzi ma swojego potężnego obrońcę z nieba. Mówi o tym sam Jezus. Co aniołowie są w stanie dla nas zrobić?

 

Słowa Ewangelii [Mt 18, 1-5. 10]:

 

 

W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?»


On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.


Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie».

 

[Wojciech Jędrzejewski OP]:

 

 

[Mieczysław Łusiak SJ]:

 

Każdy ma swojego Anioła Stróża (może nawet kilku), zwłaszcza dzieci i wszyscy najsłabsi. Jezus mówi: "ich Aniołowie", co oznacza, że te dobre istoty duchowe są faktycznie nam oddane i wierne. Czy to dziwne? Oczywiście, że nie, bo przecież sposobem życia w Niebie jest Miłość, a ona opiera się na wiernym oddaniu umiłowanej osobie.


To oddanie się Aniołów nam, zwłaszcza najsłabszym spośród nas, mówi o czymś jeszcze. Miłowanie kogoś i oddanie się mu świadczy o wartości, wręcz pięknie tego kogoś. Co więc Aniołowie w nas widzą? To ważne pytanie, na które nie ma prostej odpowiedzi, ale jedno jest pewne: Miłość Aniołów nie jest ślepa.