#Ewangelia: uważaj, jeśli w głowie pojawia ci się ta myśl. To oznaka czegoś bardzo złego

Maskacjusz Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
data23.07.2018 07:10

(fot. Bruno van der Kraan / unsplash.com)

Dotyczy to szczególnie osób, które są niepewne, mają małe poczucie własnej wartości.

 

Tekst Ewangelii:

 

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was.


Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, jeżeli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.


Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie.


Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni.


Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

 

J 15, 1-8

 


Uważaj, jeśli w głowie pojawia ci się ta myśl [komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]: 

 

Człowiek może dać innym tylko to, co najpierw otrzymał. Nawet więcej! Wszystko, co ma zawdzięcza innym, zwłaszcza Bogu. Mówienie, że "sobie zawdzięczam" to czy tamto jest błędne i szkodliwe. Po co tak myśleć i mówić?

 

Taki pogląd niczego nie buduje w nas, bo nawet jeśli podnosi w nas poczucie własnej wartości, to jest ono kruche. Dużo lepiej buduje w nas poczucie własnej wartości świadomość tego jak wiele otrzymałem. Skoro inni, a zwłaszcza Bóg, tak wiele mi dali, to znaczy, że muszę być cenny. Byle kogo nie obdarowuje się. Dar jest potwierdzeniem wartości obdarowywanego.

 

 

Jak rozpoznać, że jestem uczniem Jezusa? [komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]: