#Ewangelia: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP
data25.06.2019 07:03

(fot. Christian Erfurt / Unsplash)

Wąską bramą prowadzącą do życia jest Miłość. Kiedy z niej rezygnujemy, podobni jesteśmy do rzucających perły przed świnie.

 

Słowa Ewangelii [Mt 7, 6. 12-14]

 

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie dawajcie psom tego, co święte i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami i obróciwszy się, was nie poszarpały.


Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują".

 

Nie poniewierajmy siebie! [Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

 

Wąską bramą prowadzącą do życia jest Miłość, która polega między innymi na tym, że czynimy innym to, czego oczekujemy od innych. Kiedy rezygnujemy z tej bramy prowadzącej do życia, podobni jesteśmy do rzucających perły przed świnie. Życiem prawdziwie godnym człowieka jest bowiem Miłość. Gdy człowiek nie kocha, marnuje się. Jego wrodzona wartość jest poniewierana.


To my jesteśmy ową świętością, której nie należy "dawać psom". Dzieje się tak zawsze, gdy rezygnujemy z przechodzenia przez ciasną bramę Miłości.

 

Jak chciałbyś być potraktowany? [Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]