Czy można gryźć hostię? Jak się zachować po przyjęciu Komunii świętej?

Karol Wilczyński Karol Wilczyński
data19.08.2018 07:59

(fot. shutterstock.com)

Czy można gryźć Komunię? Niektórzy twierdzą, że to tak, jakbyś "gryzł Pana Jezusa". W jaki sposób spożyć Eucharystię? Oto wyjaśnienie sprawy.

 

"Mam taki problem, otóż dziś po przyjęciu Komunii Świętej poczułam, jak złamała mi się w ustach, a potem ją połknęłam" - pisze z przejęciem internautka. "Katechetka tak mnie nauczyła" - przyznaje jeden z moich redakcyjnych kolegów - "i nigdy od tej pory nie gryzłem Eucharystii. Zawsze czekam, aż rozpuści się w ustach i połykam resztę w całości".

 

Jak przyjąć Komunię świętą?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy pamiętać, że Msza święta to uobecnienie najświętszej Ofiary Chrystusa. Jako katolicy wierzymy, że w czasie liturgii eucharystycznej dokonuje się przemiana darów - chleba i wina - w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa (tutaj posłuchasz więcej na ten temat >>).

 

Dla wielu katolików Eucharystia jest więc najświętszym, najważniejszym elementem naszego świata - w niej jest Ciało Boga. Będąc tego świadomi, boją się oni gryźć Komunię świętą, uważając, że w jakiś sposób przegryzienie będzie wyrazem braku szacunku dla Pana Jezusa. 

 

Czy można gryźć Hostię?

 

Oczywiście, należy szanować taką pobożność, ale warto też pamiętać, że "przeistoczenie" - owa przemiana darów - dotyczy istoty, a nie przypadłości. Innymi słowy nie ma ona charakteru fizycznego, chleb i wino "chemicznie" są nadal chlebem i winem. Przeistoczenie to metafizyka, a zarazem tajemnica. 

 

Odpowiadając zatem wprost - można gryźć hostię. Jeśli podejdziesz blisko ołtarza w czasie Mszy świętej, to usłyszysz, jak ksiądz gryzie dużą hostię, którą wcześniej łamie. W czasie Triduum Paschalnego księża spożywają duże ilości Eucharystii, wtedy na pewno nie czekają, aż się rozpuści, ale po prostu je przegryzają. Warto wspomnieć, że przyjęte hostie i wino wszyscy trawimy.

 

Ks. Dolindo o tym, jak poprawnie wykonać znak krzyża >>

 

Kościół starożytny, jak również niektóre Kościoły wschodu nie używają komunikantów (opłatków), ale chleba, którego nie da się spożyć inaczej, jak tylko poprzez przeżucie i połknięcie.

 

Pamiętaj o tym, gdy przyjmujesz Komunię świętą

 

Co jest najważniejsze w przyjmowaniu Eucharystii? Miłość. Robimy to z miłości do Pana Boga. Doświadczamy też ogromu Jego miłości - dlatego nigdy nie przyjmuj Komunii świętej obawiając się, że jak się przyklei do podniebienia lub że jak pogryziesz hostię, to zgrzeszyłeś. 

 

Znam też osoby i księży, którzy wręcz "wgryzają" się w hostię po przyjęciu Komunii świętej - twierdzą, że to im daje lepiej poczuć bliskość Pana, posmakować Jego miłości.

 

Dlatego, oczywiście, szacunek do Eucharystii jest bardzo ważny. Ale nie zapominaj nigdy o tym, co najważniejsze - miłości.

 

*  *  *

 

Kwestia ta została poruszona po raz pierwszy na naszej grupie "Ostatnia ławka. Grupa dla chrześcijan poszukujących odpowiedzi". Jeśli chcesz przeczytać całą dyskusję - dołącz do nas!

 

 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl