Czy dzisiaj obowiązuje piątkowy post? Wyjaśniamy sytuację

Michał Lewandowski
data21.04.2017 07:00

(fot. shutterstock.com)

Dzisiejszy piątek jest częścią Oktawy Wielkanocnej. Czy w związku z tym można jeść mięso? Prawo kanoniczne wyjaśnia sprawę. 

 

Oktawa (czyli osiem dni) po Wielkiej Nocy, to szczególny czas w Kościele Katolickim. Właściwie jest to jedno święto rozciągnięte na osiem kolejnych dni, z których każdy jest traktowany jak uroczystość.

 

>>W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Kogo dotyczy?<<

 

Prawo mówi wyraźnie:

 

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". (KPK 1251)

 

Każdy dzień oktawy, a więc także i piątek, traktowany jest jako uroczystość. Nie obowiązuje więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Poza tym, w każdym dniu Oktawy Wielkanocnej możemy usłyszeć czytania związane ze Zmartwychwstaniem Chrystusa.

 

>>Skąd się wziął post eucharystyczny i po co on jest?<<

 

Ciekawostka. W Kościele obowiązuje trzy typy dni świątecznych: uroczystość, święto i wspomnienie. Przy czym uroczystości są najważniejsze. Hierarchię poszczególnych dni świątecznych określa "tabela pierwszeństwa dni liturgicznych".