Hymn o Maryi z V wieku? Jak najbardziej! Akatyst u dominikanów w Krakowie [AUDIO]

Maciej Pikor
data08.12.2017 08:00

(fot. Dominikanie Kraków)

Już jutro, w sobotę 9 grudnia u dominikanów w Krakowie będzie można się wspólnie pomodlić Akatystem ku czci Bogurodzicy. To jeden z najstarszych hymnów jakie zna chrześcijaństwo i zdecydowanie jeden z najpięknejszych. 

 

Czym jest Akatyst? To szczególny rodzaj hymnu liturgicznego, który pochodzi z tradycji wschodniej, około VIII wieku dzięki kontaktom Wenecji ze Wschodem, trafia także do Europy i co za tym idzie, do naszej tradycji. Z greki akathistos znaczy dosłownie "nie siedzieć". Stąd też hymn ten odśpiewuje się na stojąco, bez muzyki czyli a'cappela. 

 

Akatyst ku czci Bogurodzicy natomiast jest jendym z pierwszych hymnów tego typu. Z tego co się podejrzewa, kształtował się i rozwijał w środowisku mnichów, stąd też tak głęboka teologia maryjna zawarta jest w tym hymnie. Akatyst ku czci Bogurodzicy stał się tak znanym i wzrocowym, że określa się go po prostu jako "Akatyst". 

 

Kiedy został przetłumaczony na łacinę, a potem na wiele innych języków, wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 przez jezuitę Mieczysława Bednarza.

 

U krakowskich dominikanów modlitwa Akatytstem a Adwencie jest już kilkuletnią tradycją. W tym roku po raz kolejny odbywają się w sobotę, 9 grudnia. Warto przyjść i wspólnie pomodlić się tym starożytnym chrześcijańskim hymnem. 

 

Udostępniamy nagranie z wykonania Akatystu kilka lat wstecz. Posłuchaj koniecznie: