Od 30 lat mamy pasterza, który niestrudzenie głosi Słowo Boże - abpa Grzegorza Rysia! Co mówi o swoim powołaniu?

Sławomir Rusin
data22.05.2018 07:00

(fot. archidiecezja łódzka / twitter)

Dokładnie 30 lat temu, 22 maja 1988 r., z rąk kardynała Franciszka Macharskiego święcenia prezbiteratu przyjął Grzegorz Ryś, obecny arcybiskup metropolita łódzki.

 

Pięć lat temu zapytano go, kiedy odkrył swoje powołanie. Odpowiedział wówczas - ku zaskoczeniu - że "ten, kto przychodzi do seminarium nie ma tak naprawdę powołania do kapłaństwa. Ma powołanie do drogi do kapłaństwa, którą jest seminarium. I nikt nie wie, czym ta droga się skończy, ani sam kleryk, ani rektor czy ojcowie duchowni".

 

 

Kiedy więc pojawia się powołanie? "W momencie święceń. Powołanie to nie predyspozycje, ani nasz pomysł na życie, to wydarzenie, łaska i posłanie". Powołanie do kapłaństwa otrzymujemy w momencie święceń, do małżeństwa w momencie zawarcia sakramentu małżeństwa. Sakrament daje nam wszelkie potrzebne łaski, by wypełnić powołanie, na które się zdecydowaliśmy.

 

(fot. BP KEP)

(fot. BP KEP)

 

Arcybiskup Grzegorz Ryś ceni i chętnie współpracuje ze świeckimi. Pięć lat temu, podczas 25 lecia swojego kapłaństwa mówił, że to właśnie spotkania z ludźmi w trakcie tych lat, tworzyły piękno jego kapłaństwa.

 

Dla abp Rysia bardzo ważni są kapłani, którym posługuje. Przed swoim ingresem zorganizował trzydniowe rekolekcje dla księży z nowej dla niego diecezji. Na początku zaprosił każdego kapłana imiennie, własnoręcznie podpisując list. Potem były trzydniowe rekolekcje, które zakończył gorący posiłek. W ten konkretny sposób pokazał, jak ważne jest budowanie wspólnoty z kapłanami. Jak sam mówił: "Wspólnotę buduje się konkretnie. A biskup bez prezbiterium nic nie znaczy"; nic nie znaczy bez kapłanów, których zadaniem jest odnalezienie się w byciu dla ludzi. "Jeśli ksiądz chce być człowiekiem duchowym, to musi znaleźć czas na modlitwę, ale nie kosztem ludzi, tylko kosztem siebie".

 

 

Kto zna abpa Grzegorza Rysia, ten wie, że on tak żyje. Od 30 lat

 

Dziś na stronie Wydawnictwa WAM z okazji 30. rocznicy święceń prezbiteratu, specjalna oferta rabatowa (do 35%) na wszystkie książki abpa Grzegorza Rysia! Chcesz kupić? Przejdź tutaj >>