"Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą". To wydarzenie zapowiadało papieża z Polski [WIDEO]

DEON.pl / PAP / sz
data10.08.2018 07:00

(fot. Hernan Valencias (flickr.com) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / youtube.com)

Na nagraniu widać szczególny moment, który po latach odczytano jako proroctwo, że kard. Karol Wojtyła zostanie papieżem.

 

15 sierpnia 1963 r. w sanktuarium miało miejsce inne niezwykłe zdarzenie. Odbywała się w nim wówczas uroczystość koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej, której przewodniczył kard. Stefan Wyszyński. Według opowieści uczestników, podczas procesji z ręki figury wypadło berło, które w locie pochwycił bp Karol Wojtyła. Moment ten sfilmowały kamery (od 1:54 min):

 

 

Ks. kard. Franciszek Macharski powiedział wówczas do przyszłego papieża: "Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą".

 

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci. Podyktował mu ją ojciec>>

 

Jan Paweł II kilkakrotnie był w ludźmierskim sanktuarium, a podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, w 1979 r., podczas mszy w Nowym Targu górale przynieśli do papieskiego ołtarza cudowną figurę Matki Bożej z Ludźmierza. Papież dziękował za to i porównał Gaździnę Podhala do obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Na nowotarskim lotnisku mówił: "Kiedy byłem w Meksyku, patrzyłam na Matkę Boską z Guadalupe, Matkę Boską Indian, przychodziła mi na myśl najbardziej Matka Boska Ludźmierska, bo to taka prawdziwa gaździna góralska".

 

Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. Jan Paweł II odprawił w Ludźmierzu nabożeństwo różańcowe, w którym uczestniczyło ponad 200 tys. pielgrzymów. W 2001 r. papież Polak ogłosił ludźmierskie sanktuarium bazyliką mniejszą.

 

Nagranie ukazuje również bardzo intymny moment z życia Karola Wojtyły, jakim była jego kreacja kardynalska. Możemy zobaczyć, jak polski arcybiskup z Krakowa ubierany jest w kardynalskie szaty oraz jak przyjmuje godność z rak Pawła VI.