"Słuchaj" znaczy najpierw "zamilknij". Siostra Borkowska o tajemnicy dobrego życia

s. Małgorzata Borkowska OSB / Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
data19.12.2018 07:00

(fot. tyniec.com.pl)

To ciężka praca, ale wskazówki doświadczonej benedyktynki pozwolą każdemu odzyskać pokój w sercu. Posłuchaj konferencji siostry Małgorzaty Borkowskiej OSB.

 

Przywykliśmy chwalić człowieka, który "na każdy temat ma coś do powiedzenia". (Jest to oczywiście złudzenie: chodzi nam po prostu o ludzi, którzy potrafią mówić ciekawie na tematy nas interesujące, bo "całej" wiedzy ludzkiej we wszystkich przedmiotach niczyj pojedynczy umysł by nie ogarnął; ponoć Leonardo da Vinci był ostatni, chociaż i tu można wątpić, czy równie dobrze znał ówczesny stan wiedzy historycznej na przykład, co fizycznej.) Ale tak czy inaczej, jeśli to określenie postawimy sobie za ideał, lądujemy na najlepszej możliwej drodze do przemądrzałego rozgadania...

 

Wysłuchaj siostry Borkowskiej:

 

 

Konferencja wygłoszona w trakcie Benedyktyńskich Rekolekcji Adwentowych - "Wypłyń na głębię", które odbyły się w Opactwie Mniszek Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu w dn. 1-3 grudnia 2017 roku. Rekolekcje dały początek cyklowi spotkań rekolekcyjnych organizowanych przez Siostry. Rekolekcje opierają się zawsze  na myślach Ojców Pustyni, Regule św. Benedykta oraz na praktyce medytacji chrześcijańskiej Lectio Divina. Odbywają się one w całkowitym milczeniu.

 

"Takie przynieś, wynieś, pozamiataj". Polska zakonnica o stosunku księży do sióstr >>