Przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu nabierają tempa. Rusza nowy projekt wspólnoty z Taizé

Taizé Polska / facebook.com / pk
data14.03.2019 07:00

(fot. Kamil Janowicz /shutterstock.com)

Bracia startują z akcją, która pomoże w pogłębieniu wiary i przygotowaniu się na spotkanie Taizé, które w grudniu przyciągnie do Wrocławia tysiące młodych ludzi z całej Europy.

 

PROJEKT: GOŚCINNOŚĆ ;) więcej informacji tutaj: https://bit.ly/2XP2nJa

Opublikowany przez Taizé Polska Niedziela, 10 marca 2019

 

Bracia zachęcają wszystkich, którzy pragną dołączyć do Pielgrzymki Zaufania prze Ziemię, aby wzięli udział w czuwaniach wielkopostnych oraz spotkaniach z braćmi, na których omówią oni kolejne etapy przygotowań oraz możliwości włączenia się w konkretne działania przed Europejskim Spotkaniem Młodych Taizé we Wrocławiu.  W każdą środę na @Taizé.Polska będą pojawiać się nowe informacje oraz rozważania związane z projektem.

 

Rusza Projekt: GOŚCINNOŚĆ. Wszystkich, którzy pragną dołączyć do Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, bardzo chcielibyśmy...

Opublikowany przez Taizé Polska Sobota, 9 marca 2019

 

7 powodów, aby pojechać do Taizé>>


Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie wysłane na ręce przeora pod koniec 2014 roku, równocześnie przez arcybiskupa Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, ówczesną Radę Miasta i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.


Wspólnota z Taizé


Wspólnota z Taizé, założona przez Brata Rogera w 1940 roku, liczy aktualnie ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie. Jest wśród nich czterech Polaków. Przez samo swoje istnienie Wspólnota jest znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi ze sobą narodami.


Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi ze wszystkich kontynentów przyjeżdża do wioski Taizé we francuskiej Burgundii na tygodniowe spotkania wypełnione modlitwą i wymianą myśli. Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.


Brat Roger, założyciel wspólnoty, zmarł 16 sierpnia 2005 roku, w wieku 90 lat, zabity podczas wieczornej modlitwy przez niezrównoważoną osobę. Brat Alois, którego wybrał na swojego następcę, jest od tego czasu przeorem Wspólnoty. Zna on dobrze stolicę Dolnego Śląska i jej okolice, gdyż był odpowiedzialny za kilkumiesięczne przygotowania poprzednich europejskich spotkań we Wrocławiu.


Do uczestników tegorocznego spotkania w Madrycie swoje posłanie skierowali zwierzchnicy kościelni m. in. papież Franciszek, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz patriarcha Wszechrusi Cyryl, a także przywódcy polityczni m. in. sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres oraz prezydent RP Andrzej Duda.


Więcej informacji o Wspólnocie i organizowanych przez nią spotkaniach pod linkiem (KLIK!).