Abp Ryś: coraz więcej ludzi mówi Kościół - tak, Jezus - nie [REKOLEKCJE OSTATNIEJ SZANSY - DZIEŃ 1]

DA "U Szczepana" / sz
data15.04.2019 09:20

(fot. Archidiecezja Łódzka)

"Czujecie to? Można być praktykującym i kompletnie nie myśleć po Chrystusowemu. W Polsce się ludzie spowiadają, idą do Komunii, ludzie praktykują i chwała Bogu, ale pytanie: Chrystus też tak? Jego nauczanie też tak? Można być w Kościele i mówić Kościół - tak, Jezus - nie" - powiedział abp Grzegorz Ryś podczas rekolekcji w parafii św. Szczepana w Krakowie.

 

W odniesieniu do Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia, abp Ryś powiedział: "On się spotkał z Jezusem, który przy nim zapomniał o niebezpieczeństwie własnej śmierci. On się spotkał z Jezusem, o którym ma absolutne przekonanie, że go kocha. Pierwszy człowiek, który się zatrzymał i nie pytał o to, kto zgrzeszył - on czy jego rodzice? Zatrzymał się przy nim jako przy człowieku, zobaczył w nim osobę. I Jezus mu teraz składa taką propozycję: możesz być stworzony od nowa. I on w to poszedł jak w dym".

 

 

W konferencji po mszy, arcybiskup nawiązał do pewnego problemy, który zauważa w Kościele - tak samo w myśleniu duchownych jak i wiernych: "My nie posługujemy w Kościele obrzędom, nawet najświętszym, którym są sakramenty. My posługujemy spotkaniu Jezusa z człowiekiem. W tym spotkaniu sakramenty są niewątpliwie ważne, ale to czemu posługujemy w Kościele to wiara człowieka. (…) Myślimy magicznie: sakrament i teraz wszystko będzie dobrze. Będzie dobrze, jak będzie ciąg dalszy. Ciąg dalszy jest znacznie większy i poważniejszy niż to, co nas do tego sakramentu poprowadziło. Zrozumcie, ja nie mówię nic przeciw sakramentom. Sprawuję je i bardzo się z tego cieszę. To nie jest mowa przeciwko sakramentom, to mowa przeciwko magicznemu podejściu do sakramentów. Możemy stworzyć taki Kościół, w którym jest administracja, a nie ma duszpasterstwa; są sakramenty, a nie ma ewangelizacji - pisał papież w Evangelii Gaudium"

 

"Jest w Kościele porządek sakramentalny na nim się zatrzymujemy i jesteśmy szczęśliwi. Ta Ewangelia mówi, że prawdziwa historia zaczyna się po tym" - dodaje abp Grzegorz Ryś

 


 

Jeśli jeszcze nie zdążyłeś odbyć rekolekcji w Wielkim Poście i wsłuchać się w Słowo Boże, zapraszamy na rekolekcje ostatniej szansy, które prowadzi abp Grzegorz Ryś. Daj się dotknać Słowu i przeżyj ten Wielki Tydzień głębiej.

 


 

W dniach 31 marca - 2 kwietnia w parafii św. Szczepana w Krakowie odbyły się rekolekcje akademickie, które poprowadził abp Grzegorz Ryś. Ich tematem był fragment zaczerpnięty z listu św. Pawła do Rzymian: "Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się Synów Bożych". Rekolekcje zorganizowało Duszpasterstwo Akademickie "U Szczepana".