Zaproszenie na spotkanie z udziałem Stanisława Zasady, autora książki "Duch '44. Siła ponad słabością"

Informacja prasowa
data13.09.2018 10:48

(fot. Materiały prasowe)

Zawsze w cieniu. Zawsze potrzebni. Wreszcie docenieni. Kapelani Powstania Warszawskiego. Jaka była prawda o ich udziale w powstaniu? Ilu ich było? Kim byli? Na czym polegała ich służba?

 

Kapelani Powstania. Było ich około stu pięćdziesięciu. Czterdziestu zginęło w czasie sześćdziesięciu trzech dni walk. Pierwszym, który poległ tuż po rozpoczęciu Godziny "W", był ksiądz Tadeusz Burzyński; dziś jest kandydatem na ołtarze. Dominikanina Michała Czartoryskiego i pallotyna Józefa Stanka beatyfikował Jan Paweł II. Jan Zieja wciąż zawstydza ewangeliczną prostotą życia. Wszyscy dopiero dziś odzyskują miano bohaterów.

 

Stanisław Zasada stworzył porywające portrety dziesięciu kapelanów Powstania Warszawskiego, księży, którzy towarzyszyli powstańcom roku 1944 i sami walczyli. Ich życiorysy są dowodem na to, jak potężna jest siła Ducha. Nawet w obliczu klęski.

 

Stanisław Zasada - dziennikarz, redaktor, reportażysta, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym", miesięcznikiem "W Drodze". Do najważniejszych jego książek należą: Generał w habicie, Wyznania księży alkoholików, Stan wojenny. Stan codzienny. 101 ważnych spraw.

 

Pisząc o ludziach walczących w Powstaniu Warszawskim, zbyt nachalnie eksponujemy ich heroizm. Chętnie podejmujemy spory o sens Powstania, zderzając romantyczne, desperackie wołanie o nadzieję w beznadziejności z chłodnym racjonalizmem Jasienicy lub Cata-Mackiewicza. Ta książka nie jest o populistycznej chwale bohaterów ani o namiętnych sporach o polityczny, historyczny, militarny sens walki, ale o zwyczajnie rozumianej obywatelskiej i kapłańskiej powinności wobec wspólnoty. 


dr Marek Lasota, historyk, dyr. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

 

***

 

Zapraszamy na spotkanie z udziałem Stanisława Zasady, autora książki "Duch '44. Siła ponad słabością" oraz dr. Marka Lasoty, dyr. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Prowadzenie Jacek Siepsiak SJ

 

Piątek, 14.09.2018, godz. 18.30

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, ul. Wita Stwosza 12