Milczenie, post, modlitwa, asceza i aktywność fizyczna. Zaproszenie na wyjątkowe rekolekcje

Informacja prasowa
data04.04.2019 13:16

W codziennym zabieganiu potrzebna jest chwila wytchnienia odpoczynku, refleksji. Potrzebny jest bliższy kontakt z przyrodą, który wycisza i koi naszą duszą. W ciszy bardziej słyszymy nasze wnętrze. 

 

Sesje integralne są odpowiedzią na te potrzeby, zapewniają dobre warunki do przeżycia doświadczenia pustyni - odbywają się w odludnych i atrakcyjnych krajobrazowo miejscach. Przyroda rozumiana jest jako księga natury, która objawia miłość, piękno i potęgę Boga.

Sesje i rekolekcje łączą milczenie, post, modlitwę, ascezę, aktywność fizyczną z przekazem treści duchowych, trafiających w sam środek serca. Są powrotem do doświadczeń Ojców Pustyni i rozpoczęciem procesu głębokiej integracji wewnętrznej w wymiarze duchowym, psychicznym i fizycznym.

 

Czysto intelektualna wiedza to za mało, ona nie chroni przed bezsensem życia, załamaniem czy depresją. Podczas sesji wszystkie spotkania mają wymiar praktyczny i warsztatowy, przewidziana jest podczas nich aktywność fizyczna (różne formy modlitwy ciała, marsze, spacery) z elementami diet i postu.

 

W czasie spotkań jest przewidziany czas na rozmowy indywidualne, łączące praktykę kierownictwa duchowego i sztukę słuchania.

 

Cisza jest miejscem, gdzie człowiek spotyka samego siebie. Milczenie jest dobrym klimatem do wewnętrznej przemiany. Często spotkanie z Bogiem dokonuje się w głębi naszego serca w całkowitej ciszy. Celem każdego spotkania z Bogiem jest to, aby wrócić, na nowo zanurzyć się, odnaleźć się w tym, co jest naszym centrum. Mądre słowo rodzi się z ciszy. Bóg poprzez ciszę wskazuje nam na sens naszego życia. Często nasze milczenie więcej znaczy niż nasze wielomóstwo. Cisza i związana z nią ludzka bezradność jest tym miejscem w naszym sercu gdzie zamieszkuje Bóg.

 

Sanktuarium naszej wewnętrznej ciszy jest miejscem, w którym Bóg lubi przebywać. Cisza współgra z naszą kruchością i słabością.

 

Nie ma świata bez ciszy. Ciszą jest przepełniona cała przyroda, góry, lasy, pola oddychają ciszą. Dźwięki są wyjątkiem, jakiś ptak śpiewa, słychać szum wiatru, szumu drzew, szum strumieni, ale zasadniczo wszystko jest w ciszy. Świat zbudowany jest na ciszy, świat zrodził się z ciszy. Istnieją dwa etapy, dwie barwy ciszy.


Cisza serca ujawnia nasze słabości, zranienia, cierpienia, gdzieś głęboko wyparte do naszej podświadomości. Cisza wydobywa je na zewnątrz. Nieraz nie chcemy zaakceptować tego co w naszej głębi. To często są odkrycia od których chcielibyśmy uciec, bo są bolesne.

 

Jeżeli się wyciszam, wchodzę do jakiegoś wyciszonego miejsca, trwam w ciszy, wtedy we mnie te nieuciszone miejsca, te bolesne miejsca, bolesne głosy, bolesne sprawy, którym nie chcę spojrzeć w twarz, wtedy wychodzą. Jakiś żal, tęsknota, niepokój, złość, coś czemu nie chcę zajrzeć w twarz, czego się boję. W ciszy wychodzi coś, co jest naszą niespełnioną tęsknotą, żalem za czymś co odeszło, przeżyte krzywdy i urazy.

 

Wtedy formą ucieczki jest wejście w hałas który zagłusza nasz wewnętrzny głos. Świadectwem naszej dojrzałości wewnętrznej jest wytrzymanie, spojrzenie temu w oczy. Nosimy w sobie dużo takich wspomnień, sytuacji, zdarzeń, którym nie możemy spojrzeć w oczy, ciągle od nich uciekamy. Lepiej ten etap wytrzymać.


Warto przyjrzeć lękom i obawą które wychodzą z naszego wnętrza wiele z nich jest związanych z nieakceptacją siebie i niskim poczuciem wartości.

Zapraszamy na cykl dwóch sesji - odnawiających nasze wnętrze.

 

CISZA I POCZUCIE WŁASNEJ WARTOSCI


Miejsce: Beskid Wyspowy (Lubogoszcz)
Termin: 26-28 kwiecień  2019
Prowadzenie: o. Jan Konior SJ, Piotr Słabek


Cisza rozumiana głęboko nie tylko jak brak hałasu ale jako wewnętrzny ład i pokój jest podstawowym warunkiem pracy wewnętrznej i życia duchowego. W ciszy możemy odkryć własne wnętrze, doświadczyć bezwarunkowej akceptacji i miłości Boga. Podstawową kwestią w życiu jest poczucie własnej wartości.
W piątek i niedzielę dieta Mind (aktywizująca i wzmacniająca umysł), w sobotę post o samej wodzie.


JAK OPANOWAĆ LĘK? SESJA SURWIWALOWA


Miejsce: Beskid Wyspowy (Lubogoszcz)
Termin: 1-5 maja 2019
Prowadzenie: o. Jan Konior SJ, Piotr Słabek

Kwestie poruszane w czasie sesji:
Lęk egzystencjalny -  wpisany w kondycje i życie człowieka;
Typy reakcji wobec doświadczenia lęku i strachu;
Emocjonalny sens doświadczenia lęku;
Lęk w doświadczeniu i nauce Ojców Pustyni;
Duchowy wymiar lęku;
Jak sobie radzić z lękiem - praktyczne strategie działania.


W dieta Przeciwzapalna oraz dwa dni postu o samej wodzie.

Kontakt zapisy: [email protected]
Strona: ziarnaprawdy.pl