Ogólnopolski finał akcji "Tornister pełen uśmiechów"

KAI / pk
data29.08.2016 11:03

(fot. Caritas Polska / facebook.com)

Na placu Teatralnym w Lublinie odbył się ogólnopolski finał VIII edycji akcji "Tornister Pełen Uśmiechów", zorganizowanej przez Caritas Polska.

 

W tym roku wyprawki szkolne trafią do 50 tys. dzieci w całej Polsce. Przez cały dzień dzieci uczestniczyły w zabawach, warsztatach i pokazach, a wieczorem odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka i zespołu Deus Meus.


Wśród atrakcji przewidzianych dla najmłodszych były animowane tańce, pokaz sprzętu policyjnego, warsztaty aktorskie z Wojciechem Malajkatem, konferencja prasowa prowadzona przez dzieci z udziałem Rzecznika Praw Dziecka - Markiem Michalakiem. Udział w imprezie wzięli również artyści zrzeszeni w Fundacji Sztukmistrze, wystawiając widowisko "Szafa Show".

 

W oficjalnym wręczeniu wyprawek szkolnych udział wzięli m.in. abp Stanisław Budzik - Metropolita Lubelski, Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, O. Hubert A. Matusiewicz - zastępca dyrektora Caritas Polska, ks. Wiesław Kosicki - Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, zawodniczki MKS Lublin - Mistrzynie Polski w piłce ręcznej kobiet, piłkarze Górnika Łęcznej, aktor Wojciech Malajkat, przedstawiciele redakcji, instytucji państwowych i przedsiębiorstw.

 

Spotkanie zakończyły koncerty chóru Deus Meus ze Szczecina i rapującego ks. Jakuba Bartczaka z Wrocławia.

 

Głównym celem akcji "Tornister pełen śmiechów" jest pomoc dzieciom i młodzieży, pochodzącym z ubogich rodzin, których nie stać na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych. Wsparcie można okazać poprzez zakup przyborów szkolnych i spakowanie ich w plecak szkolny, jak i poprzez darowizny pieniężne. W tym roku wyprawkę szkolną przygotował m.in. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką.

 

W poprzednich latach finały akcji odbyły się: w Przemyślu, Rzeszowie, Skierniewicach i Poznaniu.