W Europie również występują przypadki nietolerancji wobec chrześcijan

data07.10.2016 15:20

(fot. Paolo Bona / Shutterstock.com)

Ponad 180 przypadków odnotowało w 2015 r. Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji wobec Chrześcijan w Europie. Jego dyrektor Martin Kugler przedstawił konkretne dane wraz z przykładami podczas obradującego w Monte Carlo zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).


Od 2005 r. Obserwatorium - organizacja pozarządowa, mająca siedzibę w Wiedniu - udokumentowało ponad 1600 przypadków nietolerancji i dyskryminacji wobec wyznawców Chrystusa na naszym kontynencie. Dane za rok 2015 ukazują "niepokojący trend" związany z naruszaniem wolności religijnej, wolności sumienia i wyznania, a także aktów wandalizmu w kościołach i na cmentarzach. Dotyczy to m.in. zastraszania obrońców życia, odmawiania personelowi medycznemu prawa do sprzeciwu sumienia, a także usuwania postaci Chrystusa z obchodów świąt Bożego Narodzenia.

 

Kolejne przypadki nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan w Europie odnotowywane są na stronie internetowej Obserwatorium. Najnowsze (z początku października br.) dotyczą m.in. przekształcenia prawosławnej kaplicy w publiczną toaletę w Kosowie, a także wystawy w Estońskim Muzeum Narodowym, gdzie zwiedzający są zaproszeni do kopnięcia wirtualnego wizerunku Matki Bożej, który rozpada się wtedy na kawałki i pojawia się napis "Reformacja".

 

Kugler wspomniał też o ubiegłorocznym przypadku wykradzenia przez hiszpańskiego artystę ponad 240 konsekrowanych hostii, z których w galerii w Pampelunie ułożył na podłodze napis "Pedofil".

 

Według dyrektor wykonawczej Obserwatorium, Ellen Kryger Fantini, Europa przeżyła w 2015 r. swój największy kryzys w związku z napływem uchodźców i migrantów. Wraz z nim pojawiło się nowe wyzwanie, jakim jest "ochrona najbardziej bezbronnych osób starających się o azyl - chrześcijan uciekających przed prześladowaniami i ludobójstwem". Po tym, jak ryzykowali życie, by dotrzeć do bezpiecznej Europy, spotkały ich - z rąk współmigrantów, a w niektórych przypadkach także pracowników ośrodków dla uchodźców - "przemoc, groźby i dyskryminacja z powodu chrześcijańskiej wiary".

 

Powołując się na inną organizację Open Doors Fantini podkreśliła, że "rok 2015 był najgorszym w najnowszej historii" pod względem prześladowania chrześcijan.