Upamiętnienie Józefa Andrasza SJ, spowiednika św. Faustyny

KAI / kw
data25.10.2016 07:43

(fot. pk)

Postać pierwszego kierownika duchowego św. Faustyny o. Józefa Andrasza upamiętni poświęcona mu tablica na murze jezuickiego kościoła w Nowym Sączu. Odsłonięcie tablicy odbędzie się 26 października. W rodzinnych okolicach o. Andrasza rozwija się kult jezuity.

 

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy odbędzie się po Mszy św. o godz. 18 w jezuickim kościele Ducha Świętego ul. Piotra Skargi 10 w Nowym Sączu. W tym kościele o. Andrasz po raz pierwszy rozeznał swoje powołanie do zakonu i sprawował prymicyjną Mszę św. Po uroczystości będzie miała miejsce konferencja w Bursie im. O. Władysława Gurgacza. O. Józef Polak i propagator kultu Czesław Bogdański przybliżą postać ojca Andrasza i zapoznają zebranych z warunkami do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego.

 

O. Józef Andrasz (1891-1963) był spowiednikiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiernikach. Zajmował się kierownictwem duchowym św. Faustyny w nowicjacie i pod koniec jej życia. Jak wiadomo z "Dzienniczka", to właśnie on upewnił św. Faustynę na początku jej duchowej drogi, że zadanie przekazane jej przez Pana Jezusa jest prawdziwe i że powinna je wypełnić. Jest najczęściej wymienianym kapłanem w zapiskach Apostołki Bożego Miłosierdzia.

 

W 1943 r. zainicjował publiczne nabożeństwa ku czci Bożego Miłosierdzia i poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego. Napisał też pierwszą (nieukończoną) biografię św. Faustyny. Był cenionym rekolekcjonistą i spowiednikiem, tłumaczył i wydawał książki, szefował pismu "Posłaniec Serca Jezusowego".