Watykan nie upoważnił nikogo w chińskim Kościele do udzielenia sakry biskupiej

KAI / psd
data07.11.2016 14:20

(fot. shutterstock.com)

"Stolica Apostolska nie upoważniła nikogo do udzielenia jakichkolwiek święceń biskupich ani też nie została poinformowana o takich wydarzeniach" - stwierdził rzecznik Watykanu, Greg Burke.

 

Dyrektor watykańskiej Sala Stampa wydał oświadczenie w sprawie rzekomych święceń biskupich w chińskim Kościele nieoficjalnym działającym w Chinach kontynentalnych, udzielonych bez zgody Ojca Świętego.

 

O takim wydarzeniu, które miało mieć miejsce na początku września b.r. donosiła m. in. agencja Asianews.

"Jeśli rzeczywiście powyższe święcenia biskupie miały miejsce, to stanowią one poważne naruszenie norm kanonicznych. Stolica Apostolska ma nadzieję, że doniesienia te są bezpodstawne. W przeciwnym razie musi poczekać na informacje wiarygodne i dokumentację zanim dokona odpowiedniej oceny przypadków. Tym niemniej podkreśla, że nie wolno przystępować do jakichkolwiek święceń biskupich bez mandatu papieskiego" - czytamy w deklaracji rzecznika Stolicy Apostolskiej.

Według informacji agencji Asianews święcenia biskupie, które miał przyjąć bez zgody Ojca Świętego na początku września ks. Dong Guanhua zostały ksrytykowane przez cieszących się autorytetem innych biskupów Kościoła nieoficjalnego w ChRL. Przypomnieli oni, że zarówno wyświęcony w ten sposób biskup, jak i udzielający mu sakry są ekskomunikowani mocą samego faktu.