Medal Prymasowski dla prof. Henryka Skarżyńskiego

KAI / sz
data10.11.2016 10:53

(fot. youtube.com)

Światowej sławy otochirurg i otolaryngolog prof. Henryk Skarżyński otrzyma z rąk prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka Medal Prymasowski "Zasłużony dla Kościoła i Narodu". Uroczystość odbędzie się 11 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich.


Prof. Henryk Skarżyński to światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, konsultant krajowy ds. otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe, pniowe, ucha środkowego. W 2002 r. opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko z częściową głuchotą. Metoda ta uważana jest za polską specjalność jako "metoda Skarżyńskiego".

 

Profesor był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez Władzie świeckie i duchowne, w tym Papieskim Medalem "Pro Ecclesia et Pontefice". Założony i kierowany przez niego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu obchodzi tym roku 20-lecie powołania.

 

Medal Prymasowski "Zasłużony dla Kościoła i Narodu" jest jednym z najważniejszych rzymskokatolickich odznaczeń kościelnych nadawanych za szczególne zasługi, wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy społecznej, działalność na rzecz drugiego człowieka.