Syria: patriarcha Cyryl ma nadzieję na współpracę z katolikami

KAI / kw
data23.11.2016 12:01

(fot. Kremlin.ru [CC BY 3.0] via Wikimedia Commons)

Patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl ma nadzieję na podjęcie z Kościołem katolickim wspólnych kroków dla przywrócenia pokoju w Syrii.

 

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego mówił o tym podczas spotkania w Moskwie z kard. Kurtem Kochem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

 

- Jesteśmy gotowi do dalszej pracy z Kościołem rzymskokatolickim, z jego przedstawicielami, aby wspólnie zrobić wszystko dla zakończenia cierpień i dla powrotu narodu [syryjskiego] do życia w pokoju - zadeklarował patriarcha.

 

Dodał, że gdy zakończy się wojna, pojawi się temat odbudowy Syrii. Dla chrześcijan liczyć się będzie wtedy także odbudowa kościołów i powrót ludzi do normalnego życia religijnego. Dlatego tak ważne jest to, że Kościół rosyjski i katolicki zaczęły tworzyć listę świątyń i innych budowli religijnych zniszczonych w czasie walk w Syrii.

 

Zwierzchnik RKP skrytykował fakt, że "dwie istniejące koalicje antyterrorystyczne wciąż nie osiągnęły właściwej koordynacji, niezbędnej do tego, by walka zakończyła się sukcesem".

 

- Jedyną drogą do pokonania terroryzmu jest skoordynowane działanie w osiąganiu konkretnych celów - wskazał Cyryl.

 

Zauważył też, że od czasu jego spotkania z papieżem Franciszkiem w lutym br. w Hawanie "odbyły się różne rozmowy na wysokim szczeblu o ludobójstwie chrześcijan na Bliskim Wschodzie i temat ten wszedł do centrum agendy politycznej".