Bp Wątroba: to łzy żalu i skruchy ku nawróceniu

KAI / sz
data04.03.2017 14:04

Bp Jan Wątroba (fot.diecezja.rzeszow.pl)

Kościół płacze nad sobą, ale są to łzy żalu i skruchy ku nawróceniu - mówił bp Jan Wątroba w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

 

Duchowny przewodniczył nabożeństwu z okazji Dzia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich
W odpowiedzi na apel papieża Franciszka oraz Konferencji Episkopatu Polski 3 marca 2017 r. w polskich diecezjach odbył się dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. W specjalnym liście biskup rzeszowski Jan Wątroba zachęcał księży, aby w tym dniu zostały odprawione nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji ofiar pedofilii. W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie w tej intencji odprawiono nabożeństwo pokutne, pod przewodnictwem bp. Jana Wąroby.

 

W słowach wprowadzenia duchowny przywołał list papieża Franciszka do biskupów z 28 grudnia 2016 r.: "…Wysłuchajmy płaczu i jęku tych dzieci; posłuchajmy także płaczu i zawodzenia Matki Kościoła, która opłakuje nie tylko cierpienie zadane jego najmniejszym dzieciom, ale także dlatego, że zna grzech niektórych swoich członków: cierpienie, historie i ból nieletnich, którzy byli wyzyskiwani seksualnie przez księży".

Homilię wygłosił ks. Paweł Pietrusiak - rektor WSD. Kaznodzieja mówił o dwóch obliczach Kościoła, który jest święty, a jednocześnie nie brakuje w nim grzesznych ludzi.

 

- Wszyscy muszą szukać schronienia przed złem świata w Bożym miłosierdziu. Ten Kościół, w którym jesteśmy, powinien codziennie powtarzać jednym głosem: Odpuść nam nasze winy! i każdego dnia winien błagać swego Pana o siły i zmiłowanie. (…) Także wobec przerażających grzechów seksualnej przemocy duchownych wobec dzieci i młodzieży - powiedział duchowny.

 

Ksiądz Pietrusiak podkreślił, że odpowiedzią ucznia Chrystusa na grzech jest nawrócenie i pokuta: - Każdy grzech domaga się wynagrodzenia, zadośćuczynienia i pokuty. Niekiedy nie da się zadośćuczynić, a skutki grzechu są tak potężne, że pozostaje jedynie modlitwa i pokuta za grzechy. Pokuta za cudze grzechy jest niezwykłą formą miłości bliźniego i odpowiedzialności za Kościół - podkreślił.

 

Podsumowując nabożeństwo bp Wątroba powiedział, że "Kościół płacze nad sobą, ale są to łzy żalu i skruchy ku nawróceniu".