Aleppo: apel do chrześcijan o powrót do domu

KAI/ ed
data25.03.2017 21:24

(fot. Charles Roffey/ flickr.com)

"Aleppo czeka na ciebie" - z takim apelem ordynariusz tamtejszych katolików obrządku melchickiego abp Jean-Clément Jeanbart zwrócił się do wiernych, zachęcając, by powrócili do swoich domów, które opuścili w czasie wojny.

 

"Sytuacja się poprawia - mówił on w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR - choć trudno jeszcze mówić o trwałym pokoju. Wydaje się jednak, że wśród ludzi zmniejsza się strach przed nowymi napadami oddziałów tzw. Państwa Islamskiego".

 

Karolina Gruszka: w Aleppo to nie zabawa >>

 

Apelowi towarzyszy projekt "Powrót", którego celem jest zahamowanie wyjazdów chrześcijan z Syrii. Jest on skierowany do dwóch kategorii ludzi - poinformował hierarcha.

 

- Z jednej strony do tych, którzy mają więcej szczęścia i posiadają środki pozwalające na to, aby powrócić i żyć, więc nie oczekują szczególnej pomocy, a z drugiej strony do biednych, którzy jej potrzebują. Zakupi się dla nich bilet powrotny, a także otrzymają wsparcie materialne, które pozwoli im godnie żyć aż do czasu znalezienia pracy.

 

"W ostatnich tygodniach powróciło 20 rodzin - dodał melchicki arcybiskup Aleppo. - Oby były one znakiem nadziei dla tych, którzy przyjadą później".