2 kwietnia w Warszawie XII Marsz Świętości Życia

PAP / kw
data27.03.2017 13:25

(fot. Tomasz Bidermann / Shutterstock.com)

Pod hasłem "Tak dla Życia" w niedzielę, 2 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie XII Marsz Świętości Życia, którego organizatorami są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

 

Jak poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej organizatorzy marszu, towarzyszyć mu będzie akcja "Pielucha dla malucha", a zebrane artykuły niemowlęce wspomogą mieszkańców Domu Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

 

Marsz poprzedzą msze św. w obu warszawskich katedrach. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, a jej uczestnicy na zakończenie będą mogli przyjąć błogosławieństwo indywidualne lub całej rodziny.

 

W tym samym czasie mszę św. w katedrze św. Floriana na Pradze odprawi bp Kazimierz Romaniuk. Bezpośrednio po niej wyruszy marsz w kierunku placu Zamkowego. Tam rozpocznie się wspólny dla obu diecezji XII Marsz Świętości Życia; jego trasa prowadzić będzie Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża.

 

W poniedziałek zapraszając mieszkańców Warszawy do udziału w wydarzeniu kard. Nycz zwracał uwagę, że to Jan Paweł II uczył "abyśmy byli zdeterminowani i gotowi bronić każdego życia poczętego i każdego człowieka - wtedy, gdy jest malutkim dzieckiem i gdy jest stary i chory".

 

Zdaniem abp. Henryka Hosera, XII Marsz Świętości Życia jest wyjątkową okazją, żeby podziękować Bogu za dar życia. "Bóg jest jedynym źródłem życia i to życie nam przekazuje" - powiedział.

 

Duszpasterz Rodzin diecezji warszawsko-praskiej ks. Robert Wielądek podkreślił, że marszowi towarzyszą zawsze trzy główne motywy: obrona ludzkiego życia, promocja rodziny i małżeństwa oraz ewangelizacja. "W czasie marszu powracać będziemy do tekstów Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka nt. obrony życia ludzkiego" - dodał.

 

Od 25 marca w kaplicy sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które opiekuje się oknem życia przy Hożej 53, do 1 kwietnia trwa nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. Również w parafiach obu warszawskich diecezji przez cały tydzień wierni modlą się w tej intencji.

 

Marsz wpisuje się w doroczne obchody Dnia Świętości Życia, który został ustanowiony w 1998 r. przez Episkopat Polski i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości.

 

Do obchodzenia Dnia Świętości Życia wezwał papież Jan Paweł II; w encyklice "Evangelium vitae" wyjaśniał, że podstawowym celem Dnia jest "budzenie w sumieniach, rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".