Kard. Tagle: iść na peryferia, aby zobaczyć, jak ubodzy nimi żyją

dodał(a):  KAI / jp
data01.04.2017 20:45

(fot. Rappler / youtube.com)

O Kościele, który ma być misyjny, otwarty na wskazania i działanie Ducha Świętego, który rozeznaje Jego wolę mówił na konferencji o papieskiej adhortacji "Evangelii gaudium" we Florencji arcybiskup Manili kard. Luis Antonio Tagle.

 

Przy tej okazji przewodniczący Międzynarodowej Caritas udzielił Radiu Watykańskiemu wywiadu, w którym, odnosząc się do słów Papieża, poruszył temat peryferii.

 

- Peryferie to nie jakiś obszar geograficzny, ale przestrzeń ludzka. Peryferie to teren najbardziej zaniedbany, gdzie ludzie nie czują się respektowani w swojej godności, ponieważ jest on porzucony przez społeczeństwo i także przez kulturę. Wyjście na peryferie to znak wspólnoty, solidarności potwierdzający godność każdego człowieka, a dla nas chrześcijan to także ewangelizacja, głoszenie, że wśród ubogich obecny jest Jezus Chrystus. Iść na peryferie nie tylko po to, aby głosić Ewangelię, ale także po to, aby zobaczyć, jak ubodzy nią żyją. Mają oni bowiem mądrość i egzystencjalne zdolności rozumienia wartości ewangelicznych. Ewangelia, którą żyją ubodzy, jest dla mnie cudem, ponieważ ci ludzie, którzy nie mają jedzenia, domu, wykształcenia, umieją kochać, mają prawdziwą nadzieję, umieją się dzielić. To jest Ewangelia, którą się żyje.