Prymas Polski na inaugurację 600-lecia prymasostwa

KAI / psd
data17.04.2017 09:20

Do wspólnego dziękczynienia za sześć wieków prymasostwa w Polsce zaprasza abp Wojciech Polak w krótkim video opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl "Pragniemy podziękować za ten wielki dar, który został nam dany, starając się odczytać go na nowo" - mówi Prymas Polski.

 

Metropolita gnieźnieński podkreśla, że uroczystości inauguracyjne złączone z dorocznymi obchodami świętowojciechowymi (23 kwietnia) rozpoczynają Rok Prymasowski, który trwać będzie do przyszłorocznego odpustu ku czci biskupa-męczennika.

"Pragniemy w czasie tego Roku Jubileuszowego szczególnie podziękować za to dziedzictwo, które zostało złączone z Kościołem gnieźnieńskim, z relikwiami św. Wojciecha, z bazyliką prymasowską, z Kościołem w Polsce. Podziękować za ten wielki dar, który został nam dany, starając się odczytać go na nowo poprzez historyczną refleksję, poprzez różne wydarzenia kulturalne i artystyczne, ale także poprzez spojrzenie z nadzieją ku przyszłości" - mówi abp Polak dodając, że w uroczystościach wezmą udział m.in. Prymasi obecni w Europie.

"Chcemy w tej wspólnocie ukazać to szczególne miejsce, jakim jest Gniezno i Kościół gnieźnieński, dziedzictwo prymasowskie, które wpisane jest nie tylko w historię tego Kościoła i Kościoła w Polsce, ale także w historię Europy" - podkreśla Prymas Polski.

Film dostępny jest na stronie www.prymaspolski.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Na wspomnianej stronie uruchomiona została również specjalna zakładka "600-lecie prymasostwa w Polsce", gdzie znaleźć można m.in. program, kalendarium najbliższych wydarzeń, aktualności oraz informacje nt. historii prymasostwa i pierwszego Prymasa Polski, a także poczet Prymasów Polski.