Nie żyje kard. Tettamanzi. Do końca służył Kościołowi robiąc niezwykłe rzeczy

KAI / kw
data05.08.2017 12:33

(fot. Antonio Melloni [Public domain], via Wikimedia Commons)

W klinice Villa Sacro Cuore w Triuggio, w pobliżu Mediolanu zmarł dziś w wieku 83 lat emerytowany arcybiskup stolicy Lombardii, kard. Dionigi Tettamanzi.

 

Jeszcze w zeszłym roku poinformował, że przyjął w swojej willi 20 uchodźców z Nigerii. - Prawie wszyscy nasi uchodźcy są muzułmanami, choć jest wśród nich też kilku metodystów. Wspaniale zaadaptowali się do życia w naszym ośrodku rekolekcyjnym - ujawnił jego dyrektor, ks. Luigi Bandera. - Postanowiliśmy ich przyjąć po apelu papieża Franciszka i kard. Angelo Scoli, którzy zwrócili się do parafii i placówek religijnych z zaproszeniem do otwarcia drzwi przed migrantami.

 

W 2010 roku apelował do władz Włoch o wsparcie budowy meczetu. Ówczesni przedstawiciele prawicowej Ligi Północnej krytykowali kardynała Tettamanziego za podobny apel i nazwali go nawet "imamem".

 

Kardynał Dionigi Tettamanzi urodził się 14 marca 1934 w Renate na północy Włoch. Po ukończeniu mediolańskiego seminarium duchownego przyjął 28 czerwca 1957 w Mediolanie święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego arcybiskupa tego miasta Giovanniego Battisty Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI.

 

Do 1960 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, zdobywając doktorat z teologii, po czym na terenie swej archidiecezji krótko pracował duszpastersko, a następnie był wykładowcą w uczelniach kościelnych, sędzią w Regionalnym Trybunale Kościelnym Lombardii, asystentem kościelnym lekarzy katolickich i doradców rodzinnych.

 

Jako kapłan-ekspert uczestniczył w dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów. W latach 1987-89 był rektorem Papieskiego Lombardzkiego Seminarium Duchownego i krótko stał na czele Rady Zarządzającej katolickiego dziennika "Avvenire".

 

1 lipca 1989 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Ankony-Osimo. 14 marca 1991 został powołany na sekretarza generalnego Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI), w związku z czym ustąpił z urzędu arcybiskupiego. 20 kwietnia 1995 papież przeniósł go na genueńską stolicę metropolitalną i wkrótce potem abp Tettamanzi został wiceprzewodniczącym CEI (do 2000).

 

Na konsystorzu 21 lutego 1998 Ojciec Święty włączył niespełna 64-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako biskup i kardynał brał udział w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów, a na II zgromadzeniu specjalnym dla Europy w październiku 1999 przewodniczył komisji, która zredagowała orędzie synodalne do ludu Bożego. 6 marca 2000 Jan Paweł II powołał włoskiego purpurata do Rady Kardynałów ds. Zbadania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej.

 

11 lipca 2002 kard. Tettamanzi został mianowany arcybiskupem Mediolanu i stanowisko to piastował do 28 czerwca 2011, gdy ustąpił w wieku 77 lat. W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI i w marcu 2013 r. w konklawe, na którym kardynałowie wybrali papieżem Franciszka.

 

Po śmierci kard. Tettamanziego Kolegium Kardynalskie liczy 224 członków, w tym 121 posiadających prawo głosu podczas ewentualnego konklawe.


Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Kolumbijczyk José Pimiento Rodríguez (18 II 1919), Libańczyk Nasrallah Pierre Sfeir (15 V 1920) i Francuz Roger Etchegaray (25 IX 1922), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Tongańczyk Soane Patita Paini Mafi (ur. 19 XII 1961) i Urugwajczyk Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (4 VII 1959).

 

Najdłuższy staż w Kolegium ma obecnie kard. R. Etchegaray, mianowany kardynałem 30 czerwca 1979. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka - św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001 r.