Biskupi USA na temat strzelaniny w kościele: posiadanie broni to "fundamentalny problem"

KAI / mp
data06.11.2017 13:10

(fot. PAP/EPA/LARRY W. SMITH)

Katoliccy biskupi USA wyrazili ubolewanie z powodu 26 śmiertelnych ofiar strzelaniny w kościele baptystów w Teksasie.

 

Jednocześnie wskazali na "fundamentalny problem" w społeczeństwie USA jakim jest prawo do posiadania broni. 

 
"Kultura życia nie może tolerować bezmyślnej przemocy z użyciem broni we wszystkich jej formach - temu trzeba zapobiec" - napisał przewodniczący Konferencji Biskupów USA, kard. Daniel DiNardo w reakcji na wiadomość o tragicznych wydarzeniach w Teksasie. Wyraził też obawę, że "to bezprzykładne tragiczne zdarzenie" może zapoczątkować szereg kolejnych przypadków masowej strzelaniny.
 
 
W niedzielne południe 5 listopada (czasu lokalnego), w niewielkiej miejscowości Sutherland Springs w Teksasie uzbrojony, ubrany na czarno mężczyzna, wtargnął do kościoła baptystów i zaczął strzelać do uczestników nabożeństwa. Według informacji mediów, w niewielkim kościele ofiary nie miały szans ucieczki przed napastnikiem. Władze mówią o 26 ofiarach śmiertelnych i ponad 20 rannych. Najmłodsza ofiara miała pięć lat, najstarsza 72. Wśród zabitych jest m.in. córka pastora tej wspólnoty
 
Zbrodniach zbiegł, ale w czasie strzelaniny popełnił samobójstwo, poinformowały media USA. Lotnictwo amerykańskie ujawniło, że mężczyzna przez cztery lata pracował w tej formacji, ale został wyrzucony, zdegradowany i zwolniony ze służby w wojsku. 
 
"Modlimy się za ofiary oraz ich bliskich, za naszych braci i siostry z Kościoła baptystów, a także za wszystkich ludzi w Sutherland Springs, jesteśmy z nimi w czasie, gdy przeżywają tę przerażającą tragedię" - napisał kard. DiNardo. 
 
“Niech Bóg ma w swojej opiece ludzi w Sutherland Springs" , napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, który przebywa z wizytą w Japonii. W rozmowie z dziennikarzami Trump powiedział, że jest to “odrażająca zbrodnia".