Warszawa: w niedzielę Msza św. z udziałem migrantów i uchodźców z Ukrainy

KAI / kw
data11.01.2018 18:30

(fot. shutterstock.com)

Przebywający w Polsce migranci z krajów byłego Związku Radzieckiego, w tym uchodźcy z Doniecka i Ługańska, spotkają się w najbliższą niedzielę 14 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski na wspólnej modlitwie i kolędowaniu.

 

Mszy św. w ich intencji będzie przewodniczył dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Krzyża TChR.

 

- W ten sposób chcemy odpowiedzieć na zaproszenie papieża Franciszka i spotkać się w gronie osób, które znalazły w Polsce drugą ojczyznę. Chcemy porozmawiać o radościach i problemach, którymi żyją na co dzień, ale też razem przeżywać radość Bożego Narodzenia, m.in. poprzez wspólne śpiewanie kolęd z krajów, z których pochodzą te osoby - mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 

Jak wyjaśnia, Msza św. zostanie odprawiona według formularza "za uchodźców i migrantów" z Mszału Rzymskiego. Po Mszy św. odbędzie się wspólne kolędowanie i poczęstunek.

 

Zaproszenie do udziału we wspólnej modlitwie i spotkaniu skierowane jest do osób pochodzących z krajów byłego Związku Radzieckiego, które przebywają obecnie w Polsce. Na co dzień Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera Kościół w tych krajach. Wśród nich znajdą się m.in. młodzi ze wspólnoty Opoka, zrzeszającej studentów i absolwentów warszawskich uczelni, pochodzących ze Wschodu. Spodziewany jest też udział uchodźców z Donbasu, którzy mieszkają obecnie w Polsce.

 

Według szacunków Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, tylko w Warszawie przebywa obecnie ok. 30 rodzin pochodzących z Donbasu.

 

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku towarzyszy mu zachęta do odprawienia Mszy św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.

 

* * *

 
14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
 
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
 
Więcej informacji znajdziesz tutaj: