Abp Depo: świat odwraca się od prawdy i historii, czyniąc nas katami

KAI/ ed
data08.03.2018 10:51

(fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo)

W ostatnich tygodniach świat zdaje się odwracać od prawdy, nie tylko o Bogu, ale od prawdy o naszej historii, czyniąc nas katami. A przecież jesteśmy narodem ofiar i cierpienia, który pierwszy przyjął bolesne uderzenia II wojny światowej, przedłużone potem przez lata okupacji sowieckiej - powiedział abp Wacław Depo.

 

W homilii abp Depo podkreślił, że wobec wszelkich kryzysów, które dotykają człowieka od najdalszych czasów, Kościół "ukazuje niezmiennie jedyny ratunek na wszelki kryzys i na wszelkie upadki, a jest nim krzyż naszego Zbawiciela i rozpięty na nim Jezus Chrystus".

 

- Również od Matki Jezusa, stojącej pod krzyżem, uczymy się wciąż bezgranicznego zaufania wobec Boga i Jego niezmierzonych planów - mówił abp Depo.Abp Depo wskazał na odwagę wiary wobec wszelkiego rodzaju zła i kłamstwa. - W ostatnich tygodniach świat zdaje się odwracać od prawdy. Nie tylko od prawdy o Bogu, ale od prawdy o nas, o naszej historii, czyniąc nas katami.

 

Nie ma innego Odkupiciela

 

A przecież jesteśmy narodem ofiar i cierpienia, który pierwszy przyjął bolesne uderzenia II wojny światowej, przedłużone potem poprzez lata okupacji sowieckiej - zauważył metropolita częstochowski i pytał: "do kogo mamy iść i prosić o pomoc i zwycięstwo nad kłamstwem i śmiercią?".

 

- Dlatego stajemy dzisiaj wraz z Maryją przy Chrystusie, bo nie ma innego Odkupiciela. Najgłębszy sens naszego życia wykracza poza historię i znajduje się w odpowiedzi Chrystusa, który jest i będzie znakiem sprzeciwu i znakiem budowania - przypomniał abp Depo.- Każde ludzkie cierpienie, każdy ból, kryje w sobie obietnicę wyzwolenia, radości. Odnosi się do każdego cierpienia wywołanego przez zło, także do zła społecznego i politycznego, jakie wstrząsa współczesnym światem i rozdziera go - powiedział abp Wacław Depo.