Spowiedź przez całą noc? Trwają zapisy na 9. Noc Konfesjonałów

Nockonfesjonalow.pl / KAI / kk
data14.03.2018 08:00

(fot. www.facebook.com/nockonfesjonalow)

Trwają zapisy parafii do dziewiątej edycji akcji duszpasterskiej Noc Konfesjonałów 9.0.

 

Aktualnie do tegorocznej akcji przyłączyło się już ponad 70 parafii z całej polski. Obecnie najwięcej z diecezji: Wrocławskiej, Gliwickiej, Karkowskiej i Płockiej.


Parafie z całego kraju nadal mogą wziąć udział w tej inicjatywie. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy oraz zgłoszenie tego faktu w portalu akcji: www.nockonfesjonalow.pl. Po dokonanej rejestracji parafia wraz z fotografią i kontaktem kościoła będzie prezentowana w katalogu uczestników. Portal ma na celu pomoc w przygotowaniu do spowiedzi oraz w odnalezieniu drogi do najbliższego konfesjonału.

 

- Ta akcja jest skierowana przede wszystkim do ludzi, którzy nie mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania podczas rekolekcji wielkopostnych czy w czasie całego okresu Wielkiego Postu. Często zabieganie, wir pracy czy powrót z zagranicy spowodowały, że nie skorzystali wcześniej ze spowiedzi. Noc Konfesjonałów to taka trochę spowiedź ostatniej szansy - mówi ks. Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów.

Jak wyjaśnia ks. Adamski akcja jest odpowiedzią na styl życia współczesnego człowieka - odkładanie rzeczy duchowych na ostatnią chwilę. - Skoro człowiek nie ma czasu w dzień to otwieramy się dla niego w nocy. Księża dyżurują i czekają, wystarczy tylko przyjść. Noc Konfesjonałów to też trochę wybicie z ręki wymówki, że nie ma czasu, bo w nocy jeśli ktoś chce, to znajdzie czas - podkreśla. Jak dodaje, spowiednikiem wiele razy podczas Nocy Konfesjonałów był również abp Andrzej Dzięga, który brał dyżury późno w nocy.

Koordynator akcji mówi, że noc stanowi dobrą atmosferę do tego żeby wrócić do Jezusa. - Są sytuacje, że ktoś usłyszał o Nocy Konfesjonałów i to było impulsem dla niego, żeby przyjść do konfesjonału, nieraz po wielu latach, i w spokoju, bez presji czasu skorzystać z tego sakramentu - zaznacza ks. Adamski.

Pierwsza Noc Konfesjonałów odbyła się 2 kwietnia 2010 roku o godz. 21:37 dla upamiętnienia św. Jana Pawła II. Wówczas wzięło w niej udział 3 parafie ze Szczecina. Dwa lata później do akcji włączyło się już prawie 100 kościołów, a w roku 2017 było ich już 220.

- Zainteresowanie Nocą Konfesjonałów jest duże, coraz więcej diecezji przyłącza się do tej inicjatywy. Ale przede wszystkim dużą wiarę w sens tej akcji dają nam ludzie, którzy w nocy przychodzą, chcą się pojednać i w wymiarze duchowym przygotować na święta Wielkiej Nocy - wyjaśnia ks. Adamski.


W tegorocznym Wielkim Poście w wielu kościołach odbyła się także już piąta edycja "24 godziny dla Pana".

 

W 2014 roku podczas wizyty "ad limina apostolorum", biskupi opowiedzieli o Nocy Konfesjonałów papieżowi Franciszkowi - akcja bardzo mu się spodobała. W tym samym roku, z inicjatywy Papieża w diecezjach całego świata zapoczątkowana została akcja o nazwie "24 godziny dla Pana" polegająca na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach.

 

Potrzebujesz pomocy ze spowiedzią? Skorzystaj z naszych rekolekcji wielkopostnych i naucz się dobrze spowiadać >>


Organizatorzy Nocy Konfesjonałów zachęcają wszystkich księży, chętnych do podjęcia dodatkowych, nocnych spowiedzi w ostatnich dniach Wielkiego Tygodnia, do zarejestrowania swojego kościoła w portalu nockonfesjonalow.pl.