Liban: kościelna pomoc dla syryjskich uchodźców

vaticannews.va / KAI / ml
data16.04.2018 10:50

(fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI)

Zainicjowane w Libanie w Roku Miłosierdzia dzieła pomocy dla syryjskich uchodźców wciąż są kontynuowane. Z kościelnego wsparcia korzystają głównie chrześcijanie, pomoc trafia jednak także do ubogich muzułmanów.

 
Liban przyjął na swoim terytorium prawie 2 mln uchodźców, co stanowi 50 proc. populacji tego 4 mln społeczeństwa.
 

"Potrzeby się nie zmniejszają wprost przeciwnie są coraz większe" - tak o konieczności niesienia systematycznej pomocy uchodźcom mówi melchicki arcybiskup Issam John Darwish. Jego libańska diecezja leży tuż przy granicy z Syrią. W Zahlé działa jadłodajnia wydająca codziennie ponad tysiąc posiłków. "Pożywienie i leki dowożone są także przez wolontariuszy do domów ludzi chorych i starych, którzy nie są w stanie sami przyjść i poprosić o pomoc" - mówi abp Darwish.

 

"Nasi podopieczni to w 90 proc. chrześcijanie. Pomagamy również muzułmanom zamieszkującym jeden z licznych na tym terenie obozów dla uchodźców, a także ubogim Libańczykom, których też nie brakuje. Zorganizowaliśmy nawet specjalny transport, który pomaga potrzebującym dotrzeć do naszej stołówki - mówi Radiu Watykańskiemu abp Darwish. - Niesienie pomocy uchodźcom to ogromny wysiłek, jaki podejmuje Liban. Trzeba pamiętać, że ten maleńki kraj zamieszkuje 4 mln Libańczyków, a do tego trzeba dodać jeszcze 2 mln syryjskich i palestyńskich uchodźców. Do Palestyńczyków kierujemy osobny program pomocowy. Mamy z nimi bardzo dobre relacje. Mimo wielu trudności, na jakie napotykamy niesienie tego wsparcia uznajemy za realizację misji, którą papież Franciszek powierzył nam w Roku Miłosierdzia. To jest nasza współczesna misja miłosierdzia - wspieranie uchodźców".