Turcja: prezydent Erdoğan przyjął patriarchę Bartłomieja

KAI / kw
data26.04.2018 19:59

(fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT)

Prezydent Turcji Recep Tayyp Erdoğan przyjął 25 kwietnia ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I. Honorowy zwierzchnik prawosławia starał się o tę audiencję od trzech lat, ale zaproszenie do pałacu prezydenckiego w Ankarze otrzymał dopiero dzień przed wyznaczonym terminem, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

 

W skład delegacji towarzyszącej patriarsze weszli: rektor zamkniętej przez państwo w 1971 r. Wyższej Szkoły Teologicznej na wyspie Chalki, dwaj przedstawiciele kościelnego biura ds. nieruchomości oraz odpowiedzialny za kwestie prawne sekretarz Synodu Biskupów Patriarchatu Konstantynopola.

 

Najprawdopodobniej wizyta miała na celu interwencję u Erdoğana w sprawie przywrócenia działalności uczelni na Chalki. Po spotkaniu nie opublikowano jednak wspólnego komunikatu.

 

Jak dowiedziała się KNA z kręgów prawosławnych w Stambule, podczas spotkania, w którym uczestniczył też turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan, który na początku kwietnia przyjął prezydenta Rosji Władymira Putina, miał ostrzec patriarchę ekumenicznego przed uniezależnieniem się (autokefalią) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego od Patriarchatu Moskiewskiego.