Turcja: patriarcha Bartłomiej trafił do szpitala z powodu utraty przytomności

KAI / jp
data09.05.2018 19:30

(fot. Massimo Finizio [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons)

W nocy z 6 na 7 maja patriarcha konstantynopolski Bartłomiej trafił w trybie pilnym do szpitala w Stambule z powodu utraty przytomności.

 

Po wykonaniu dokładnych badań i krótkim pobycie na oddziale szybkiej pomocy 78-letni duchowy zwierzchnik światowego prawosławia powrócił 7 bm. do swej rezydencji.

 

Na wieść o całym zdarzeniu sekretarz Synodu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego abp Eustracjusz wezwał wszystkich duchownych i wiernych do wzmożonych modlitw za patriarchę.

 

Powiązał przy tym jego zasłabnięcie z naciskami wywieranymi na nie przez Patriarchat Moskiewski, aby Konstantynopol nie udzielił autokefalii (niezależności kościelnej) prawosławiu ukraińskiemu.

 

Na dwa dni przed obecną hospitalizacją Bartłomieja spotkała go przypadkowo w salonie dla VIP-ów lotniska stambulskiego pełniąca obowiązki ministra zdrowia Ukrainy Uljana Suprun. Według niej patriarcha w rozmowie z nią przyznał, że doświadcza potężnych nacisków "ze strony przeciwników autokefalii Kościoła ukraińskiego".

 

W środowisku kościelnym od kilku lat krążą pogłoski o chorobie nowotworowej duchowego przywódcy świata prawosławnego.